top of page

Taisyklės, kurias privalo žinoti pėstieji: jų nepaisantys sulaukia baudos

Kelių eismo taisykles privalo mokėti kiekvienas eismo dalyvis, tačiau galima pastebėti, kad vairuotojai dažnai yra geriau su jomis susipažinę, nei pėstieji. Nors taisyklės galioja ir jiems, keliuose vis dar esama pėsčiųjų, kurie taisyklių nepaiso, taip ne tik keldami eismo įvykio riziką, bet ir „prisiprašydami“ baudos. Dalinamės svarbiausiomis taisyklėmis, kurias privalo žinoti kiekvienas pėsčiasis – pasitikrinkite, kaip jums sekasi jų laikytis.



Kelių eismo taisykles privalu žinoti visiems eismo dalyviams


Kaip pabrėžia Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresnioji specialistė Aušra Banytė, pirmiausia svarbu suprasti, kad pėsčiasis yra toks pat viešo eismo dalyvis kaip ir transporto priemonės vairuotojas.


Anot jos, visiems viešo eismo dalyviams yra privalu mokėti kelių eismo taisykles, nes jos numatytos ne tik transporto priemonių vairuotojams, be ir dviratininkams, pėstiesiems.


„Kiekvienam eismo dalyviui privalu žinoti, kurioje vietoje saugu pereiti kelią ir kaip tai daryti einant per šviesoforo signalu reguliuojamą ar nereguliuojamą pėsčiųjų perėją. Taip pat svarbu žinoti, kaip elgtis tamsiu paros metu, kuria kelio puse eiti užmiestyje, kokias priemones naudoti esant tamsiam paros metui ar esant blogam matomumui, kad būtume geriau matomi kelyje. Visa tai yra pagrindiniai dalykai, į kuriuos pėsčiasis turi atkreipti dėmesį“, – įvardija ji.


Pasak A. Banytės, pirmoji žmogaus pažintis su saugiu dalyvavimu prasideda šeimoje, tad tėvai turi atsakingai pažiūrėti į pirmąją vaiko pažintį su eismo taisyklėmis ir rodyti jiems tinkamą pavyzdį.


„Viskas prasideda nuo teisingo auklėjimo šeimoje, todėl tėvai nuo mažens turi atkreipti vaikų dėmesį į svarbius dalykus. Išvažiavę į miestą, pirmiausia jie turėtų vaikui paaiškinti, kur galima pereiti kelią, kad tam yra skirtos vietos – pėsčiųjų perėjos, kad visada reikia įsitikinti, ar pereiti yra saugu, ar neartėja transporto priemonė, įvertinti atstumą iki jos.


Svarbu paaiškinti, kad negalima bėgti per kelią ir negalima eiti per kelią tose vietose, kurias mes blogai matome, kur yra kelio posūkiai, vingiai, nes mes nesame tikri, ar už to vingio neatvažiuos transporto priemonė. Tai visuma dalykų, apie kuriuos pirmiausia turėtų pasikalbėti tėvai su vaikais, kad išvengtume skaudžių nelaimių“, – pabrėžia A. Banytė.


Taisyklių nesilaikantiems pėstiesiems tenka paploninti piniginę


Kaip minėta, atsakingas kelių eismo taisyklių laikymasis leidžia keliuose išvengti skaudžių nelaimių. Taisyklių nesilaikantys pėstieji gali būti sudrausminti – kaip numatoma Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 428 straipsnyje, važiuojamosios kelio dalies perėjimas arba ėjimas ja ten, kur draudžiama, nepaklusimas eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų ir eismo tvarkos nesilaikymas, elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas užtraukia 20–40 eurų baudą.


Tiek pat teks susimokėti pėstiesiems, kurie eidami per perėją kalbės telefonu ar užsiims kita dėmesį blaškančia veikla, pavyzdžiui, klausysis muzikos. Jei asmuo anksčiau nėra baustas, gali būti skirta pusė minimalios baudos – 10 eurų.


Svarbiausios taisyklės, kurias būtina žinoti pėstiesiems:


1. Ėjimo vieta. Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse.

2. Ėjimo kryptis. Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi judėti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.

3. Priemonės tamsiuoju paros metu. Einant tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privaloma turėti atšvaitą, šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę.

4. Važiuojamosios dalies kirtimas. Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, įsitikinus, kad eiti saugu.

5. Šviesoforo signalų laikymasis. Vietose, kur eismas reguliuojamas, pėstieji privalo vadovautis šviesoforais su pėsčiųjų simboliu, o kai jų nėra – transporto šviesoforų signalais. Užsidegus geltonam šviesoforo signalui, pėstieji, atsižvelgdami į tai, kurioje važiuojamojoje dalyje jie yra, privalo baigti pereiti ją arba sustoti saugumo salelėje.


Pėstiesiems draudžiama:


1. Eiti per važiuojamąją dalį tose vietose, kur yra transporto ar pėsčiųjų atitvarai, o gyvenvietėse – ir ten, kur yra skiriamoji juosta (išskyrus pėsčiųjų perėjas ir sankryžas);

2. Eiti automagistrale ar greitkeliu;

3. Eiti skiriamąja juosta arba greta jos važiuojamosios dalies pakraščiu;

4. Išeiti iš už stovinčios transporto priemonės ar kitos kliūties, trukdančios apžvelgti vietą, neįsitikinus, kad nėra artėjančių transporto priemonių;

5. Eiti dviračių takais;

6. Pasišalinti iš eismo įvykio vietos, jeigu pėstieji yra susiję su juo;

7. Važiuoti riedučiais, riedlentėmis, paspirtukais važiuojamąja dalimi.


Šaltinis: https://www.delfi.lt/projektai/saugus-eismas/taisykles-kurias-privalo-zinoti-pestieji-ju-nepaisantys-sulaukia-baudos.d?id=85618185

Kitos naujienos
bottom of page