top of page

Patikrino naujų automobilinių vaistinėlių turinį: pigūs padirbiniai, kurie nepadės

Nuo liepos 1 d. automobilių savininkai privalės turėti naujus reikalavimus atitinkančias vaistinėles. Gynybos apžvalgininkas Aleksandras Matonis patikrino jų turinį ir pateikė savas išvadas.
A.Matonis, tikrindamas vaistinėles, ypatingą dėmesį skyrė turniketams. Turniketas – užveržimo svirtį turintis įtaisas, skirtas stabdyti gausiam arteriniam kraujavimui.


Pasak gynybos apžvalgininko, reikia pasakyti aiškiai, kad geras turniketas kainuoja 1,5 karto brangiau nei visa naujo pavyzdžio vaistinėlė. Tad, pasak A.Matonio, šimtuose tūkstančių naujo pavyzdžio vaistinėlių, kurios dabar parduodamos, nėra nė vieno patikimo turniketo, visur parduodami pigūs padirbiniai, panašūs į ankstyvųjų kartų originalius turniketus, tačiau savo kokybe ir savybėmis neatitinkantys jokių minimalių reikalavimų. Tokie turniketai plyšta, deformuojasi jų dalys, uždėjus atsileidžia, jų savybės keičiasi priklausomai nuo temperatūros ir t.t. Tai įrodyta per gausybę bandymų, kuriuos atliko taktinės medicinos specialistai.


„Deja, tokių turniketų naudojimas nusineša ir gyvybių, tai karti karo Ukrainoje patirtis. Tokių kapeikinės vertės turniketų prieš kelerius metus prisipirko kariuomenė, ir prireikė keleto skandalų, kol karius pasiekė geros kokybės sertifikuoti ir patikimi turniketai, o senos klastotės dabar naudojamos tik mokymams. Taigi aš visiškai nerandu atsakymo, kodėl kelerių metų senumo avantiūristinė situacija dabar kartojasi jau nebe Karo medicinos tarnybos, o valstybės lygmeniu. Kodėl valstybės institucijos toleruoja nekokybiškų padirbinių platinimą, žinant, kad kritinėje situacijoje suklastoti turniketai ne išgelbės, o pražudys gyvybę masyvaus arterinio kraujavimo atveju“, – rašo A.Matonis savo feisbuke.


Kita problemos dalis, pasak apžvalgininko, kad 99 proc vairuotojų nesugebės tinkamai uždėti nei spaudžiamojo tvarsčio, nei turniketo.


Žinios praverčia, vienkartiniai kursai neturi vertės


Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėja Joana Janišauskaitė tvirtina, kad toks siūlymas visgi galėtų virsti prievole visiems vairuotojams. Anot medikės, vieną sykį per gyvenimą išklausomi kursai nekuria jokios vertės ir yra tik formalumas.


„Natūralu, kad pirmosios pagalbos žinias pamena tik tie, kurie neseniai tokius kursus išklausė. Tačiau ir čia kartais verta suabejoti, kiek tuose privalomuose kursuose aiškiai yra išdėstoma visa pirmosios pagalbos medžiaga, ar tai nėra tiesiog formalumas, tiesiog pažymėjimo įsigijimas? Tuo labiau, dabar vaistinėlėse yra tokia priemonė kaip turniketas, kurio naudojimas reikalauja specifinių žinių ir neteisingai jį naudojant galima dar ir pakenkti sužeistam žmogui. Tikrai pritarčiau, kad tokie kursai atsirastų ir jie būtų periodiniai. Gal ne kasmet, ne kas dvejus metus, bet kas keletą metų žinias atnaujinti tikrai reiktų. Kad ir valandos ar dviejų, bet periodiniai kursai būtų labai puikus sprendimas.


Nes dabar žmonės po kelias dešimtis metų vairuoja neturėdami realiai jau jokių žinių. Apie kokias žinias galima kalbėti, kai jie tos savo vaistinėlės nebuvo atsidarę per gyvenimą ir net nežino jos turinio.


Yra pavyzdžių, kai po rimtų eismo įvykių mums atvykus žmogus jau yra suteikęs pirmąją pagalbą, padaręs viską, kas tuo metu įmanoma. O kartais atvyksti ir matai, kad visi tiesiog stovi ir krapšto nosį, laukdami medikų. Aišku, žmonės veiksmų nesiima ne tik dėl šoko, bet ir dėl elementarios baimės padaryti blogai, dėl žinių trūkumo. Turniketas yra rimta priemonė ir su ja reikia mokėti elgtis. Gali neteisingai sutvarstyti žaizdą ir nieko kritinio neatsitiks, bet visai kitaip yra su turniketu, kuris turi savo naudojimo instrukciją“, – sakė Joana Janišauskaitė.


Šaltinis: 15min
Comments


Kitos naujienos
bottom of page