top of page

„Nevirduliuok“ kelyje: dažniausių nekultūringo vairavimo pasiteisinimų penketukas

Daugelis iš mūsų atpažintume save situacijose, kai pakilusi emocinė temperatūra privertė pasikarščiuoti už vairo – nardyti eismo juostomis, pavaišinti kitą vairuotoją keiksmais, stipriau spustelti akceleratoriaus pedalą ar kitaip „virduliuoti“ kelyje.
Dažnai tokiose situacijose esame linkę kaltinti aplinkybes užuot prisiėmę atsakomybę už savo veiksmus.


Atrinkome 5 dažniausiai iš kelių eismo dalyvių lūpų sklindančius nekultūringo vairavimo pasiteisinimus. Įvertinkite patys – ar sutinkate?


1. Vėluoju

Turbūt nieko nėra labiau keliančio įtampą nei užstrigimas eisme, keliaujant į darbą ar paskaitas, ypač jei dar skubama į svarbų susitikimą ar egzaminą. Vėlavau ir skubėjau – vienas dažniausiai girdimų eismo dalyvių pasiteisinimų. Tokiais atvejais visais įmanomais būdais bandome būti greitesni ir gudresni už kitus eismo dalyvius, norėdami kompensuoti laiko trūkumą. Tačiau galbūt teko girdėti ir posakį „kiekvienas vėlavimas yra kruopščiai suplanuotas“. Pasilikime 5 minutes papildomo laiko – nereikės nervintis, Tad būkime racionalūs: planuokime kelionę, pasilikime 5 minutes papildomo laiko – nereikės nervintis, kad dega raudonas šviesoforo signalas ar kad per perėją reikia praleisti žmogų.


2. Nepastebėjau kelio ženklų

Kartais mūsų dėmesys būna sukoncentruotas ne į eismą, bet kitus dalykus, tarkime, kito vairuotojo elgesį – piktinamės lėtai judančiu autobusu ar kelyje sutrikusius vairavimo mokiniu ir nebekreipiame dėmesio į savo pačių veiksmus. Tokioje situacijoje galime nepastebėti greičio ribojimų ar lenkti lėtesnį kolegą per ištisinę juostą.


Būkime budrūs ir atidesni – esame pirmiausia atsakingi už savo, o ne kitų vairuotojų elgesį – to įsisąmoninimas padės ramiai ir saugiai pasiekti kelionės tikslą. Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gazas/naujiena/saugukelyje-lt/nevirduliuok-kelyje-dazniausiu-nekulturingo-vairavimo-pasiteisinimu-penketukas-787-2041262?utm_medium=copied


3. Įtempta diena darbe Sunkios darbo dienos naštą neretai atsinešame ir į automobilį. Tai dažnu atveju gali apkartinti kelionę namo – liejame nepasitenkinimą ant kitų eismo dalyvių ar net bandome įžvelgti jų veiksmuose agresyvumą savo atžvilgiu.


Psichologai pastebi, jog savo emocijas neretai esame linkę perkelti kitiems žmonėms. Užuot ėmę kerštauti, taip sukeldami pavojų sau bei kitiems vairuotojams, pabandykime nusiraminti prieš sėdant už vairo – giliai pakvėpuoti ar paklausyti ramios muzikos.


4. Sekiau kitų eismo dalyvių pavyzdžiu Dažnai girdime – kiti vairuotojai taip elgiasi: užlenda prieš nosį ar nepraleidžia į eismo juostą, todėl atsakau tuo pačiu. Tačiau neskubėkime su išvadomis – galbūt kitas vairuotojas nenorėjo pakenkti, o tiesiog mūsų nepastebėjo.


Prisiminkime – jei kamštyje užleidžiame vietą prieš save kitam automobiliui, savo kelionėje prarandame vos kelias sekundes. Ir tikrai bus situacijų, kai mums patiems reikės kito vairuotojo supratingumo. Eisme, kaip ir gyvenime, galioja dėsnis, jog geranoriškumas gimdo pozityvumą, o agresija – pyktį.


5. Mane išprovokavo

„Akis už akį“ principas už vairo gali įstumti mus į pavojingas situacijas. Jei kitas vairuotojas provokuoja mus palenktyniauti ar grasinimais „moko“, kaip vairuoti, nebūtinai turime atsakyti tuo pačiu. Būkime gerasis kultūringo vairavimo pavyzdys, juk galų gale kito žmogaus bloga nuotaika neturėtų būti priežastis rizikuoti savo saugumu.


Ne aplinkybės valdo mūsų automobilius ir elgesį už vairo, o mes patys. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad ne aplinkybės valdo mūsų automobilius ir elgesį už vairo, o mes patys. Dėl nekultūringo vairuotojų elgesio miestuose formuojasi spūstys, didėja psichologinė vairuotojų įtampa, kuri kraštutiniais atvejais virsta agresija. Tačiau svarbiausia ir skausmingiausia nekultūringo elgesio pasekmė – avarijos, kuriose žūsta žmonės. Todėl prisiminkime, kad pasiteisinimai neatleidžia mūsų nuo atsakomybės ir neapsaugo nuo pasekmių. Todėl vairuokime kultūringai bet kokioje situacijoje.


Šaltinis: 15min

Comentarios


Kitos naujienos
bottom of page