top of page

Rugsėjį eismo dalyvių laukia gausybė iššūkių: ką žinoti svarbiausia


Ne vienas vairuotojas vasaros atostogų metu būna labiau atsipalaidavęs ir ne visuomet grįžęs į didmiestį vairuoja atidžiai. Vis tik artėjant rudeniui tenka perkrauti vairavimo įpročius, nes miestuose pagausėja gyventojų, o ypatingą dėmesį tenka skirti prie mokymo įstaigų, kur bet kurią akimirką į kelią gali išbėgti vaikai. Lekia pro ugdymo įstaigas, nors ten mokosi jų vaikai


Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbė, jog ugdymais būsimais mokslo metais vyks įprastu, o ne nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad į mokyklas rudens pradžioje kulniuos tūkstančiai moksleivių, o universitetus – studentų.


Žurnalo „Keturi ratai“ vyriausiasis redaktorius Marius Eidukonis primena, kad didmiesčių miegamuosiuose rajonuose yra ne viena mokykla ar darželis, o čia neretai pasitaiko vairuotojų, kurie nepaiso Kelių eismo taisyklių (KET) ir kartais automobilius stato neleistinose vietose, pavyzdžiui, prie pat pėsčiųjų perėjų.


„Kartais automobiliai būna sustatyti taip intensyviai, kad net ir suaugusiojo gali nepamatyti, ką jau kalbėti apie vaiką. Kartais vaiko ūgis yra mažesnis už automobilio, todėl vaiką, įžengusį į pėsčiųjų perėją, vairuotojas gali pamatyti pavėluotai.


Dėl to kiekvienam ne tik rugsėjį, bet visus metus reikėtų būti labai atidžiam ir pro mokymo įstaigas važiuoti tokiu greičiu, kad prireikus būtų galima nedelsiant sustoti“, – akcentavo M.Eidukonis.


Jis tėvams patarė dar kartą savo vaikams priminti KET, aptarti kelią į mokyklą, kokie iššūkiai gali laukti.


„Vaikas ne visuomet įvertina visas rizikas, todėl atsakomybę už vaiko saugumą turi prisiimti suaugusieji. Jiems reikėtų daugiau pasikalbėti su vaikais ir aptarti visas įmanomas situacijas kelyje.


Man kartais būna keisti ir tėvai, kurie drąsiai lekia pro ugdymo įstaigas, nors galbūt patys į darželį ar mokyklą ką tik išleido savo vaiką. Todėl kiekviena mokykla, darželis, pėsčiųjų perėja būti ypatingo saugumo riba, kur reikia važiuoti kaip įmanoma lėčiau, saugiu arba leistinu greičiu, nes važiuojant greičiau padariniai būna kur kas skaudesni“, – patarė M.Eidukonis. Dviratininkai ir paspirtukininkai turėtų būti atidesni


Specialistai sako, kad vaikai visuomet turėtų būti atidūs ne tik keliaudami į mokymo įstaigas, bet ir šalia gyvenamųjų namų, kurių kiemuose leidžia daug laiko, taip pat vykdami į būrelius.


„Prie ugdymo įstaigų vairuotojai turėtų būti ypač budrūs, nes nemaža dalis moksleivių apskritai ne tik vasarą, bet ir gerą pusmetį nedalyvavo eisme arba dalyvavo labai ribotai – nėjo į mokymo įstaigas, nes mokėsi nuotoliniu būdu.


Taigi vaikai nebus tokie susikaupę, pirmomis rugsėjo savaitėmis reikėtų pagelbėti jaunesnio amžiaus moksleiviams, tėvams reikėtų juos palydėti į mokyklas“, – patarė vairavimo mokytojas Kastytis Povilaitis.


Jis siūlo visiems didmiesčių gyventojams stebėti pokyčius, kokie miestuose įvyko per vasarą.


„Pavyzdžiui, vilniečiams reikėtų įvertinti senamiestyje atsiradusį kilpinį eismą, pasikeitusią eismo reguliavimo tvarką.


Be to, nemažai kelio darbų įvairiuose miestuose bus nebaigti per vasarą, jie nusikels į rudenį, todėl važiuojant pro šias vietas reikėtų būti labai atidiems, neskubėti.


Prieš važiuojant patartina naudotis įvairiomis programėlėmis, kuriose būna nurodyta, koks maršrutas yra pats optimaliausias tiek srauto, tiek eismo saugumo prasme, kad kelyje būtų kuo mažiau blaškymosi. Geriau važiuoti tuomet, kai srautas būna mažesnis“, – patarimus dalijo K.Povilaitis.


Vairavimo mokytojas turėjo daug patarimų dviratininkams bei paspirtukininkams. Kadangi gatvėse itin padaugėjo pastarųjų, jie gatvėse turėtų pasirinkti saugų greitį, įvertinti, kad kartais gali būti nepastebimi vairuotojų.


„Kartais vairuotojai nesitiki sutikti kelyje paspirtukininko ar dviratininko, o šie atskrenda didžiuliu greičiu. Ypatingas dėmesys visiems eismo dalyviams turėtų būti skiriamas prie išvažiavimų iš kiemų, kur matomumas yra ribotas.


Kitos naujienos
bottom of page