top of page

Gydytojas įspėja – tam tikro amžiaus vaikams važinėtis riedlente ar riedžiu nepatariama


„Mažesni vaikai traumas patiria daug dažniau, nes jų svorio centras yra aukščiau nei vyresniųjų“, – pastebi Vaikų chirurgijos gydytojas rezidentas Benediktas Jonuška, pasidalijęs rekomendacijomis apie tai, kaip išvengti traumų. Anot jo, svarbu atsižvelgti ir į vaiko amžių.


„Važinėjantiems riedlente ar riedučiais įvairūs nubrozdinimai tampa kone kasdienybe, o kur dar galvos sumušimai, raiščių patempimai ar rimtesnės traumos reikalaujančios gydymo stacionare.


Kiek daugiau nei trečdalis riedlentininkų ir riedutininkų patiria riešų traumas, – pasakoja gydytojas. – Dauguma traumų įvyksta dėl kelio ar dangos nelygumų, kai prarandama pusiausvyra, dėl nesugebėjimo laiku sustoti, dėl per didelio greičio ar tiesiog atliekant įvairius triukus.“


B. Jonuška pasakoja, kad jo jau nebestebina tai, jog dauguma pacientų priėmimo-skubios pagalbos skyriuje prisipažįsta važiavę be šalmo ar apsaugų.


„Traumos patirtos nukritus nuo riedlentės ar riedžio gana panašios: lūžiai, sumušimai, raiščių patempimai, galvos smegenų sukrėtimai. Vaikai važinėjantys riedlentėmis dažniau patiria čiurnų traumas, kai riešai dažniau kenčia pas važinėjančius riedžiais. Mirtys yra labai retos ir dažniausiai susijusios su susidūrimais su motorinėmis transporto priemonėmis“, – vardija jis.


B. Jonuškos rekomendacijos:


– vaikai iki 5 metų neturėtų važinėti riedlentėmis (mažesni vaikai dažniau patiria traumas, nes jų masės centras yra kiek aukščiau nei vyresnių vaikų, taip pat prisideda skeleto ir raumenų išsivystymas bei patirties stoka įvertinant savo galimybes ir jėgas);

– vaikai iki 10 metų neturėtų važinėti riedlentėmis be suaugusiojo priežiūros; – negalima važinėti riedlentėmis gatvėmis ar šalia jų; – negalima važiuoti riedlente laikantis už judančios kitos transporto priemonės; – visi važinėjantys riedlentėmis turėtų mūvėti tinkamą šalmą bei specialias riešų, alkūnių, kelių apsaugas, nes taip galima sumažinti traumų padarinius.


„Visai neseniai priėmimo-skubios pagalbos skyriuje teko konsultuoti mergaitę, kuriai padovanojo riedlentę. Ją išbandant mergaitė krito bei susilaužė ranką. Kita dovana tikriausiai bus šalmas ir apsaugos, jei mergaitė dar norės važinėti riedlente, todėl dovanas rinkite atsakingai“, – primena B. Jonuška.


Gydytojas atkreipia dėmesį, kad tos pačios rekomendacijos galioja ir kalbant apie vaikų pasivažinėjimus riedžiais.

Kitos naujienos
bottom of page