top of page

Pasivažinėjimas riedlente gali baigtis liūdnai: lūžiai pasipila vienas po kito


Vasarą parkuose galima išvysti daugybę vaikų, kurie aktyviai leidžia laisvalaikį, kas ant dviračio, kas ant paspirtuko, o kur dar riedučiai, riedlentės ir riedžiai, kurie populiarėja vaikų tarpe. Vaikų chirurgas-rezidentas Benediktas Jonuška ragina pasirūpinti visomis saugumo priemonėmis, siekiant išvengti skaudžių lūžių.

Pasak vaikų chirurgo-rezidento Benedikto Jonuškos, nemažai traumų patiriama būtent tokiu aktyviu laisvalaikio praleidimo būdu, o kiek daugiau nei trečdalis vadinamųjų „skeiterių“ ir riedutininkų patiria riešų traumas.


„Nebekalbant apie įvairius nubrozdinimus, kurie kone kasdienybė, o kur dar galvos sumušimai, raiščių patempimai ar rimtesnės traumos reikalaujančios gydymo stacionare. Dauguma traumų įvyksta dėl kelio ar dangos nelygumų, dėl ko prarandama pusiausvyra, dėl nesugebėjimo laiku sustoti, dėl per didelio greičio ar tiesiog atliekant įvairius triukus“, – sako jis.


Chirurgo jau nebestina, kad dauguma pacientų priėmimo-skubios pagalvos skyriuje prisipažįsta, kad važiavo be šalmo ar apsaugų. Anot jo, iš esmės traumos, patirtos nukritus nuo riedlentės ar riedžio, gana panašios: lūžiai, sumušimai, raiščių patempimai, galvos smegenų sukrėtimai.

„Visgi vaikai, važinėjantys riedlentėmis, dažniau patiria čiurnų traumas, kai riešai dažniau kenčia pas važinėjančius riedžiais. Mirtys yra labai retos ir dažniausiai susijusios su susidūrimais su motorinėmis transporto priemonėmis“, – priduria jis.

Chirurgo-rezidento B. Jonuškos rekomendacijos norint išvengti traumų susijusių su riedlentėmis ir riedžiais (taikytina tik riedlentėms, nors tai galioja ir važinėjant riedžiais):

- Vaikai iki 5 metų neturėtų važinėti riedlentėmis. Mažesni vaikai dažniau patiria traumas, nes jų masės centras yra kiek aukščiau nei vyresnių vaikų, taip pat prisideda skeleto ir raumenų išsivystymas bei patirties stoka įvertinant savo galimybes ir jėgas.


- Vaikai iki 10 metų neturėtų važinėti riedlentėmis be suaugusiojo priežiūros.


- Negalima važinėti riedlentėmis gatvėmis ar šalia jų.


- Negalima važiuoti riedlente laikantis už judančios kitos transporto priemonės.


- Visi važinėjantys riedlentėmis turėtų mūvėti tinkamą šalmą bei specialias riešų, alkūnių, kelių apsaugas, nes taip galima sumažinti traumų padarinius.


„Visai neseniai priėmimo-skubios pagalbos skyriuje teko konsultuoti mergaitę, kuriai padovanojo riedlentę, ir ją išbandant krito, taip susilaužydama ranką. Kita dovana tikriausiai bus šalmas ir apsaugos, jeigu dar mergaitė norės važinėti riedlente, todėl dovanas rinkite atsakingai“, – apibendrina B. Jonuška.

Kitos naujienos
bottom of page