top of page

Pavasarinė dilema: pirkti vaikui mopedą ar nepirkti?


Daugelį tėvų kamuoja dilema, ar leisti vaikams nuo 15 metų mopedais važinėti gatvėmis ar ne. Pavasarį šis klausimas tampa dar aktualesnis: artėjant šiltajam sezonui daugelis paauglių nori išvažiuoti į gatvę ar krapštytis apie mopedą garaže. Saugaus eismo specialistų nuomone, šis žingsnis ir pasirengimas jam yra labai svarbus nes, tikėtina, ateityje nuo mopedo jaunasis vairuotojas norės persėsti ant motociklo.


Ar Lietuva taps Italija?


Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vyresnysis patarėjas Vidmantas Pumputis sako, kad, pateikiant argumentus ,,už“ ir ,,prieš“, reikėtų įvertinti ir Lietuvos eismo specifiką. Jeigu mopedai būtų tokie pat populiarūs kaip Italijoje ir vairuotojai taip saugotų mopedo vairuotojus, atsakymas vienareikšmiškai būtų ,,taip“.


,,Italijoje mopedų vairuotojai bendrauja šiltai vieni su kitais: gestais, žvilgsniais, vieni kitus mato ir supranta. Tokio bendravimo Lietuvoje beveik nėra. Mopedu važiuoti Lietuvos miestų gatvėmis nėra saugu, tą reikia pripažinti“, – sako Vidmantas Pumputis.


Mopedo specifika ir skirtumas nuo motociklo


Pasak Susisiekimo ministerijos specialisto, ne visi vairuotojai supranta, kad mopedas yra ,,lėta“ motorinė transporto priemonė ir tranzitinėse gatvėse jos nevažiuoja greičiau kaip 45 km/val. Šiose gatvėse galima pastebėti, kaip pro mopedų vairuotojus pavojingai pravažiuoja kiti vairuotojai.


Motociklininkų bendrijos atstovai teigia, kad vairuotojai pabandę važinėti mopedais Lietuvos miestų gatvėmis, dažnai pasako, kad tai pavojinga. Tačiau persėdus, kad ir ant ne itin galingų motociklų, eismo trukdžių problemų nebelieka, jie gali važiuoti bendru srautu su automobilių vairuotojais.


Problema, apie kurią nutylima


V.Pumputis pastebi, kad egzistuoja dar viena rimta problema apie kurią nutylima. Dažnai jauni vairuotojai bando ,,pastiprinti“ mopedus, tačiau tokie ,,patobulinimai“ greitai atsisuka prieš juos pačius. Nedrausmingus mopedų vairuotojus labai greitai sudrausmina policijos pareigūnai. Pamačius gatvėmis važiuojančius mopedus didesniu kaip 50 km/val. pareigūnai paprašo motociklininko vairuotojo pažymėjimo, o jeigu jo neturi pasekmės aiškios.


Važiavimas dviračiu – puikūs saugumo pagrindai


Vairavimo mokytojas Laurynas Gedgaudas sako, kad, prieš galvojant sėsti ant mopedo, reikia gerai mokėti vairuoti dviratį, nes tai ugdo žmogaus gebėjimą greičiau vertinti besikeičiančią situaciją eisme, priimti teisingus sprendimus ir kas svarbiausia – tą galima ugdyti be amžiaus cenzo. Prieš galvojant sėsti ant mopedo, reikia gerai mokėti vairuoti dviratį.


,,Remiuosi paprastu pastebėjimu savo mokymo karjeroje: neįtikėtinus rezultatus tiek aikštelėje, tiek gatvėje visada parodo užkietėję dviratininkai“, – pastebi L.Gedgaudas.


Kita vertus, nieko nuostabaus, jei, pavažinėjęs mopedu, paauglys, sulaukęs leistino amžiaus, norės persėsti ant motociklo.


Ką tokiu atveju gali patarti tėvai?


Pedagogas sako, kad tėvų pareiga – paaiškinti, kad bet kuris mopedo vairuotojas tampa eismo dalyviu gatvėse, o tai yra grėsmė saugumui:


,,Išvažiavęs į kelią įgauni pareigas ir atsakomybes prieš kitus vairuotojus. Atsakomybės ir patirties stoka jaunystėje – pavojingas derinys asmenybei, turinčiai polinkį rizikuoti. Saugumą labiausiai lemia paties vairuotojo sprendimai – jie tiesiogiai susiję su jo charakterio savybėm ir drausmingumu“.


Antroje vietoje pagal svarbą saugumo įranga: šalmai, apranga su apsaugom, bei avalynė. Šie elementai mažina traumas patiriamas avarijos metu, bet nepadeda jų išvengti.


,,Tėvų kontrolė pasibaigia vaikui išvažiavus iš kiemo. Tad aiškių sąlygų nustatymas, kada galima važinėti, o kada ne – manau vienintelė priemonė kontroliuoti. Tai yra didelė laisvė jaunuoliui, kuri stipriai pagreitina gyvenimo tempą.


Taigi vaikas, pripratęs prie laisvesnio gyvenimo, jaus didesnę motyvaciją paklusti tėvams, bijodamas prarasti galimybę mėgautis įgauta laisve“, – apibendrina mokytojas L.Gedgaudas.Kitos naujienos
bottom of page