top of page

Laiko patikrinti patarimai: ką ruošdamas automobilį žiemai privalo žinoti kiekvienas vairuotojas


Nervų karas – taip galima pavadinti laikotarpį prieš pat šaltąjį sezoną, kai reikia tinkamai paruošti savo transporto priemonę žiemai. Specialistai teigia, kad atšalus orams vairuotojai turėtų pagalvoti ne tik apie padangų keitimą, bet ir kitus svarbius dalykus, ir tam nebūtina sukti į servisą – daugelį darbų gali atlikti patys.

Už padangas – ne tik bauda

Kelių eismo taisyklės (KET) nurodo, kad nuo lapkričio 10 iki kovo 31 dienos draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones su vasarinėmis padangomis, išskyrus mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius ir priekabas.

Ilgesnis vasarinių padangų naudojimo laikas leidžiamas tik motociklininkams.

Kaip rašoma KET, mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius eksploatuoti su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio–vasario mėnesiais, taip pat kovo–lapkričio mėnesiais, jei bent dalis važiuojamosios dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta ar apledėjusi.

Pažeidę šią taisyklę vairuotojai rizikuoja ne tik gauti 30–40 eurų baudą, bet ir gali būti anuliuojama techninė apžiūra, o įvykus avarijai negaliotų nei kasko, nei civilinės atsakomybės draudimas.

Vairuotojams privalu ne tik laiku pasikeisti padangas, bet ir naudoti tokias, KET numatytus reikalavimus. Žiemą eksploatuojamų padangų protektoriaus gylis privalo būti ne mažesnis nei 3 milimetrai.

Į tai atkreipti dėmesį ypač svarbu važinėjantiems universaliomis padangomis arba per vasarą pravažinėjusiems su žieminėmis padangomis.

Svarbu ir tai, kad ant tos pačios automobilio ašies esančios padangos privalo būti vienodo modelio, o jų protektoriaus gylis negali skirtis daugiau nei 5 milimetrais.

Montuoti skirtingų modelių padangas galima tik ant skirtingų automobilio ašių.

Prisimena tik atšalus orams

Dalis šalies vairuotojų jau važinėja su pakeistomis padangomis, nors dauguma tą suskubs daryti šią ir kitą savaitę.

Juolab, kad ir orai smarkiai atšąla – sinoptikai praneša, kad šios savaitės naktimis bus ir minusinė temperatūra.

„Kol kas dar visi miega. Keista, bet kiek daugiau klientų turėjome prieš porą savaičių, kai nemažai dienų lijo lietus, o praėjusią savaitę, kai orai buvo pagerėję, galima pavadinti miegojimo.

Galiu drąsiai teigti, kad dauguma vairuotojų laukia šalčių, paskutinės akimirkos, – lrytas.lt komentavo automobilių serviso „Ausegra“ vadovas Arvydas Gailiušas.

Pasak serviso vadovo, visuomet yra ir stropiausiųjų vairuotojų dalis, kurie pasirūpina automobiliu anksčiau nei visi kiti.

„Žinote, tie žmonės, kurie yra mąstantys, nenori problemų, yra nudegę pirštus, jie rūpinasi iš anksto.

Jų nebaugina važinėjimas žieminėmis padangomis esant laikinai 15 laipsnių šilumai, nes jie nori ramaus laikotarpio, kai prasidės nervų karas ir visi plūs į servisus vienu metu.

Todėl kiti gerokai prieš šaltąjį sezoną viską atlieka ir jiems net nereikia aiškinti, kuo tai svarbu“, – tęsė A. Gailiušas.

Žinomas žurnalistas ir garsus automobilininkas Valdas Vilūnas vis tik pataria su žieminiais ratais, ypač minkštos gumos, kai lauke yra 10 laipsnių šiluma ar net aukštesnė, nelakstyti.

„Taip greičiau sudils padangos, greitai važiuojant tokiu šiltu oru automobilis bus mažiau stabilus, bus ilgesnis stabdymo kelias“, – pataria V. Vilūnas.

Jis pats teigia žiemos sezonui visada besirenkantis padangas su minkštu gumos mišiniu. Tuo metu gyvenantys vienkiemiuose ar daugiau važinėjantys žvyrkeliais esą neturėtų vengti dygliuotų padangų.

Meistras – kaip šeimos gydytojas

Automobilininkas V. Vilūnas prieš šaltąjį sezoną nemažai darbų atlieka pats, o iškilus problemoms, kurioms reikia specialių įrankių, patirties ir žinių, vyksta pas savo meistrą.

„Senamadiškai skamba, bet savas automobilio meistras – tokia pati būtinybė, kaip šeimos gydytojas ar savas mėsininkas“, – įsitikinęs V. Vilūnas.

Nesudėtingas ir paprastas, bet efektyvus dalykas, pasak žurnalisto, pačiam sutepti silikonu guminius durų apvadus. Į durų spyneles verta įlašinti specialaus neužšąlančio skysčio.

„Dyzelių vairuotojai turėtų neužmiršti pakaitinimo žvakių. Jei automobilis blogai vedasi šiltu oru, reikia kuo greičiau važiuoti į servisą“, – priduria žurnalistas V. Vilūnas.

Prieš šalčius žurnalistas teigia visuomet pats stropiai nusiplaunantis automobilį – šluostydamas kėbulą esą dažnai randa savo ar kitų padarytas nuodėmes: įbrėžimus, įlenkimus ar rūdis.

Dažniausiai pažeidžiamos kėbulo vietos – variklio dangtis, šoninės automobilio kėbulo dalys, sparnų arkos, slenksčiai ir dugnas.

Pastebėtus pažeidimus reiktų nedelsiant tvarkyti, nes žiemą automobilis gaus naują druskų dozę ir taip gali dar labiau surūdyti. Vienas iš būdų sustabdyti rūdis – dengti automobilius antikorozine danga. Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/auto/technika/2019/11/02/news/laiko-patikrinti-patarimai-ka-ruosdamas-automobili-ziemai-privalo-zinoti-kiekvienas-vairuotojas-12349955/

Kitos naujienos
bottom of page