top of page

Po tragedijų įspėja: laukinių gyvūnų vairuotojai turi saugotis net miestuose


Atėjus rudeniui eismo sąlygas apsunkina ne tik vis dažniau iškrentantis lietus, ar rytais pasitinkantis rūkas, bet ir naktį migruojantys gyvūnai. Rugsėjis – vienas pagrindinių rudens mėnesių, kai gyvūnai pradeda migruoti, o tai rodo ir eismo įvykių suvestinės – transporto priemonių susidūrimų su laukiniais gyvūnais keliuose daugėja.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šiais metais eismo įvykių, kurie įvyko dėl į kelią išbėgusių laukinių gyvūnų, padaugėjo beveik ketvirtadaliu. Pareigūnai nuo metų pradžios užregistravo 3208 tokius eismo įvykius, 23-uose iš jų buvo sužaloti 26 žmonės, o vienas vairuotojas žuvo.

Minėta kraupi nelaimė spėjo paženklinti šį rugsėjį. Magistraliniame kelyje važiavęs vairuotojas nespėjo pastebėti į kelią staiga išbėgusio briedžio ir šį parbloškė. Negana to, po avarijos į minėtą automobilį atsitrenkė ir važiavusi iš paskos transporto priemonė. Briedį partrenkęs vairuotojas žuvo eismo įvykio vietoje.

Net ir mieste

Dažniausiai laukiniai gyvūnai į kelius išeina naktį, būtent šiuo paros metu fiksuojama ir daugiausia eismo įvykių. Susidūrimai su laukiniais gyvūnais dažniausiai įvyksta užmiesčio keliuose, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai gyvūnai pasirodo ir miestuose. Štai pernai Vilniaus Vakariniame aplinkkelyje briedis išėjo į judrią gatvę, o Šiaulių policijos pareigūnai jau šiemet užfiksavo mieste besiblaškančią briedžių porelę.

Policijos pareigūnai pastebi, jog net 76 proc. eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės, įvyksta dėl didelių kanopinių gyvūnų kaltės. Tokių eismo įvykių kaltininkais dažniausiai tampa briedžiai, kuriuos vairuotojui pastebėti sunku.

Dėl ilgų briedžio kojų automobilio žibintai neapšviečia briedžio akių, todėl gyvūną pastebėti tampa itin sunku. Šie laukiniai žvėrys dažniausiai migruoja gegužės, birželio ir rugsėjo mėnesiais, o į kelius išeina apie 20-22 val.

Didžiausias pavojus – naktį

Beveik ketvirtadalis susidūrimų su laukiniais gyvūnais įvyksta ir dėl smulkesnių žvėrių – stirnų, elnių, stumbrų ar šernų. Stirnos dažniausiai migruoja gegužę ir lapkritį, tačiau vaikšto ne po vieną, o bandomis, todėl vairuotojai turėtų į tai atkreipti dėmesį ir pastebėję vieną stirną sumažinti greitį ar visiškai sustoti, mat gali atšuoliuoti ir daugiau. Stirnos keliuose dažniausiai sutinkamos apie 7-9 val., iki saulėtekio, o taip pat apie 20 val. vakare.

Bandomis migruoja ir šernai, todėl vairuotojai taip pat turėtų būti labai atidūs. Šie laukiniai gyvūnai migruoja visą rudenį, nuo rugsėjo, iki gruodžio, o keliuose dažniausiai pasirodo 21-23 val.

Apie pavojų įspėja ženklai

Specialistai atkreipia dėmesį, jog vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie laukinius žvėris, ir tuose ruožuose bei, kur blogas matomumas, sumažinti važiavimo greitį. Lėčiau važiuoti patariama ir magistraliniuose keliuose, ypač kelyje Vilnius–Kaunas–Klaipėda – šiame kelyje, kalbant apie magistrales, įvyksta daugiausiai susidūrimų su gyvūnais.

Pareigūnai vairuotojus ragina naktį būti atidesniais, sumažinti važiavimo greitį, stebėti kelkraščius, jei atsiranda rūkas – įjungti automobilio rūko žibintus. Jei kelyje pastebėjote gyvūną, specialistai pataria visiškai sustoti, nemirksėti žibintų šviesomis ir nenaudoti garsinio signalo. Tokie veiksmai gali išgąsdinti laukinį gyvūną ir jo elgesys gali sukelti pavojų žmonėms.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos. Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/auto/patarimai/po-tragediju-ispeja-laukiniu-gyvunu-vairuotojai-turi-saugotis-net-miestuose.d?id=82271243

Kitos naujienos
bottom of page