top of page

Pats svarbiausias keleivis


Automobiliai – viso pasaulio žmonių aistra. Tai laisvės, kultūros ir socialinio progreso simbolis. Žmogaus mobilumas prisideda prie ekonomikos augimo ir bendros mūsų gerovės. Augant ekonomikai, didėja kelių apkrovos, vadinasi, keliuose daugėja taršos, triukšmo bei incidentų – sužeidimų ir žūčių.

Kas aštuonias minutes kažkur pasaulyje automobilio avarijoje žūsta vaikas, dar daugiau sunkiai sužalojama. Kol skaitysite šį straipsnį, pasaulyje žus 2 vaikai. Dažniausiai autoavarijų aukomis tampa 5–17 metų vaikai.

Mamos rankos nėra saugiausios

Vienas aukšto rango Rusijos Federacijos policijos generolas yra pasakęs: „Saugiausias vaiko vežimo būdas yra motinos rankos“. LAS Saugaus eismo institutas bei kitos tarptautinės organizacijos gali tai kategoriškai paneigti. Pagal statistiką, eismo įvykio metu, jei vaikiška kėdutė nėra naudojama arba naudojama netinkamai, šeštadalis vaikų žūsta, o trečdalis tampa invalidais visam gyvenimui. Staigiai stabdant arba į kliūtį atsitrenkus važiuojant 50 km per valandą greičiu, vaiko svoris išauga beveik 30 kartų, tuo metu išlaikyti mažylį, apsaugojant jį, kad neatsitrenktų į priekinį automobilio stiklą ar kitas detales, beveik neįmanoma. Tad grįžkime prie to, kodėl apskritai reikia prisisegti automobilyje. Čia pateiksime ne kažkieno nuomonę, bet faktus, kurie įrodyti, atliekant bandymus bei analizuojant autoįvykių statistiką.

Kodėl XXI amžiuje tėvai į šią šiurpią statistiką žiūri atsainiai ir neprisega vaikų saugos diržais, nenuperka saugių kėdučių, veža juos laikydami ant kelių?

Lietuvos automobilininkų sąjungos Saugaus eismo institutas, analizuodamas eismo įvykius, vairuotojų elgesį, dalindamasis patirtimi su kitais Europos klubais, sudarė dažniausiai naudojamų pasiteisinimų TOP3:

Vieni tėvai galvoja, kad vairuoja saugų automobilį.

Kiti teisinasi, jog yra puikūs vairuotojai, ir jiems niekas nenutiks.

Treti važiuoja trumpą atstumą, tad kėdutė jiems tiesiog nereikalinga.

Visais atvejais yra klystama, paaiškinsime, kodėl.

Saugaus automobilio sąvoka, vairuotojų supratimu, yra vienokia, o štai bandytojų požiūris yra kitoks – automobilio saugumas testuojamas su manekenais, kurie yra nuo 150 cm ūgio, vadinasi, net ir pats saugiausias automobilis gali tapti grėsme mažyliui. Tam, kad apsaugotume vaikus, turime naudoti vaikiškas kėdutes, nes teisingas jų naudojimas gali sumažinti nelaimių skaičių net 80 proc.

Trumpa kelionė, mažas greitis irgi nėra pasiteisinimas vaiką vežti neprisegtą. Važiuojant 50 km per valandą greičiu, vaikui būnant automobilyje neprisegtam, apie jokį saugumą negali būti nė kalbos. Automobiliui staigiai atsitrenkus į kliūtį, visi nepritvirtinti fizikiniai kūnai juda 50 km per valandą greičiu kol patys neatsitrenkia į kliūtį, esančią automobilyje (priekinis stiklas, krėslas ir kt.).

Etate puikus vairuotojas? Mes nė kiek tuo neabejojame, bet pagalvokite, kiek aplink Jus yra ne taip puikiai vairuojančių, juk Jūs ne vienas kelyje.

Šaltinis: las.lt

Kitos naujienos
bottom of page