top of page

Šokiruojantys skaičiai: 98 proc. mamų vairuodamos užsiima papildoma veikla


Prie vairo sėdinčioms mamoms vairuoti ir tuo pat metu rūpintis mažyliu – ieškoti čiulptuko ar gėrimo buteliuko – visiškai natūralus dalykas. Ne pelno siekiančios organizacijos „Safe Kids Worldwide“ (JAV) vykdyto tyrimo ataskaita atskleidžia, kad net 98 proc. apklaustųjų maždaug trečdalį laiko kelyje prie vairo užsiima papildoma veikla, rašoma pranešime. 78 proc. mamų, veždamos savo kūdikius, kalba telefonu, 26 proc. tikrinasi el. paštą ar rašo trumpąsias žinutes. Nors 63 proc. apklaustųjų atrodė, kad, susilaukusios pirmagimio, jos labiau susikoncentravo į vairavimą, duomenys rodo visai ką kita.


Kad važiuojant su mažu vaiku sudėtinga susikoncentruoti vien tik į vairavimą, patvirtina ir mama Jolanta. Papildomos veiklos poveikiu vairavimui ji įsitikino pernai, kai mažyliui ieškodama buteliuko nukreipė žvilgsnį nuo kelio ir pateko į eismo įvykį. Tik dėl visiško atsitiktinumo išvengta rimtų sužeidimų.


„Kartu veždamos mažylius mamos turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad el. laiškų skaitymas ir žinučių rašymas prie vairo prilygsta vairavimui išgėrus. Be to, svarbu akcentuoti miego stokos ir nuovargio įtaką vairavimui. Tyrimas atskleidžia, kad mamos miega net trumpiau nei krovininių automobilių vairuotojai“, – pažymi Lietuvos transporto saugos administracijos vyriausiasis inspektorius Laurynas Jovaišas.


Pasak eksperto, poilsis naktį vidutiniškai trunka 5 val. 20 min. Vairuoti neišsimiegojusiam ypač pavojinga – nors akys atmerktos, nejučia, per 3–4 sekundes, gali užsnūsti. O šalia ant keleivio ar ant galinės sėdynės vežamam nuolat dėmesio reikalaujančiam mažam ar jau ūgtelėjusiam vaikui kelionė automobiliu gali tapti tikru iššūkiu.


Kelių eismo taisyklės numato, kad kūdikius ir mažamečius vaikus privalu vežti tam specialiai pritaikytose kėdutėse automobilio gale arba priekyje, jei priekinės oro pagalvės išjungtos. Vaikui pradėjus verkti, suirzus, pametus čiulptuką ar žaisliuką, mamos dažniausiai net nesusimąsčiusios žvilgčioja pro galinį veidrodėlį, pradeda jį kalbinti, žvilgčioja per petį, stengiasi nuraminti mažylį ar net blogiau – pasiekti ar paduoti tai, ko mažylis prašo ir kas jį nuramintų.


„Tėvams vežant paaugusius vaikus reikia su jais kalbėtis. Nors vairuojant kalbėtis su keleiviais pavojinga, tačiau kur kas pavojingiau bandyti patenkinti vaiko prašymus. Vaikui reikia pasakyti, kad šiuo metu vairuojame ir negalime užsiimti kita veikla. Sustoję ir išjungę variklį galėsime įvykdyti visus prašymus“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto Psichologijos katedros dr. Laura Šeibokaitė.


Pasak ekspertės, tėvai nušauna du zuikius – susitaria su vaiku dėl jo elgesio ir moko jį atidėti savo poreikius. Šis gebėjimas vaikui pravers kitose gyvenimo situacijose.


Be to, reikia žinoti, kad vaikams neužteks vieno prašymo pakentėti ir atidėti prašymus, kol mama vairuoja. Reikia kartoti kaip eilėraštį ar skaičiuotę: „Aš šiuo metu negaliu, nes vairuoju, man reikia įdėmiai žiūrėti į kelią ir kitas mašinas“, „padarysiu, kai tik sustosime“.


„Jei žinote, kad jūsų vaikas yra linkęs netinkamai elgtis automobilyje, susitarkite dėl elgesio prieš sėsdami į jį, priminkite, kokio elgesio tikitės ir kodėl. Tai neišspręs visų problemų, bet tikėtina, kad bent atidės kaprizus“, – pataria L.Šeibokaitė.


„Noras užtikrinti vaiko poreikius vairuojant ne tik nukreipia vairuotojo dėmesį, bet ir trikdo bei daro įtaką vairuotojo manevrams. Verta susimąstyti, ar vairuotojas spėtų sustabdyti automobilį važiuodamas automagistrale 130 km/val. greičiu, kai į kelią išbėga stirna, o tuo metu dar stengiamasi pasiekti nukritusį čiulptuką“, – vairuotojų dėmesį atkreipia L.Jovaišas. Esant dideliam greičiui, susidūrimo atveju pasekmės gali būti skaudžios, net ir pačios geriausios kėdutės vaiko gali nebeišgelbėti. Todėl, ruošiantis kelionei su kūdikiu, patartina vadovautis keletu ypač naudingų patarimų, leisiančių jaustis saugiau:

  • reikėtų važiuoti kartu su žmogumi, kuris pasirūpintų vaiko poreikiais;

  • jei keliaujate vienas, o mažyliui kažko prireikė, ieškokite vietos, kur galėtumėte saugiai sustoti ir stovėti, tik tuomet pasirūpinkite vaiku;

  • stenkitės kelionę derinti su kūdikio miego laiku;

  • mažylis miegos, o jūs vairuosite be streso ir visą dėmesį galėsite sutelkti tik į kelią;

  • turėkite tik kelionėms skirtą žaisliuką – mažyliui jis nebus pabodęs, tad ir kelionėje vaikas bus juo susidomėjęs;

  • kad žaisliukas nenukristų ant žemės, jį pririškite virvele, todėl ir pakelti nuo žemės jo nereikės;

  • vaikiškų dainelių ar pasakų kompaktinis diskas kelionę mažyliui turėtų padaryti kur kas įdomesnę;

  • rankinę ir mobilųjį telefoną palikite ant galinės sėdynės; niekada nevairuokite, jeigu esate pavargę.


Šaltinis: 15min.lt

Kitos naujienos
bottom of page