top of page

Artėjant mokslo metams – patarimai tėvams, kaip neapsunkinti gyvenimo sau ir kitiems


Naujiems mokslo metams skirta pirmoji šventinė diena mokyklose bus paprasčiausia, lyginant su laukiančiomis pirmosiomis rugsėjo savaitėmis. Specialistų teigimu, būtent tiek laiko reikia nusistovėti naujiems vairuotojų įpročiams, o į mokymo įstaigas vaikus vežantiems ir po to į darbą skubantiems žmonėms atrasti tinkamiausią judėjimo grafiką. Automobilių srautų bei intensyvaus eismo šalia mokyklų klausimas po truputį sprendžiamas įrengiant vadinamąsias „kiss&ride“ arba „pabučiuok ir važiuok“ aikšteles. Jos specialiai pažymėtos Vilniuje ir Kaune, tačiau galima sakyti, kad neformaliai egzistuoja šalia kiekvienos mokyklos ar darželio, kur kasdien masiškai stoja tėvų automobiliai. Tačiau ne visi žino, kaip tinkamai jose elgtis ir ką reiškia jose galiojanti trijų minučių taisyklė.

Pirmos dvi savaitės – sudėtingiausios

Draudimo bendrovės BTA ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis sako, kad pirmoji formali naujųjų mokslo metų diena yra lengvesnė dėl galimybės tėvams ir mokiniams lanksčiai planuoti laiką.

„Mokslo metų pradžios šventės rengiamos nevienodu metu, tėvai turi galimybę atsiprašyti iš darbo ir palydėti savo atžalą į ugdymo įstaigą. Šventė ilgai netrunka, o jai pasibaigus – galima neskubėti grįžti į darbą, visiems kartu nueiti šventinių pietų ir panašiai. Tikroji padėtis ir didysis chaosas prie mokyklų esančiose gatvėse išryškės per dvi pirmąsias rugsėjo savaites, kuomet dideli žmonių srautai ims judėti vienu metu. Būtent tokia yra pagrindinė spūsčių bei kas rytinės eismo sumaišties prie mokyklų priežastis“, – sako jis. Ekspertas pastebi, kad būtent tada miestų gatvėse kyla chaosas, nes važiavimo laikas dėl intensyvaus eismo ir automobilių gausos pailgėja vidutiniškai 50 proc.

„Grūstys ir stoviniavimas labiausiai būdingi mieste gyvenantiems ir jame automobiliu judantiems gyventojams, kurie bando spėti laiku nuvežti vaikus į mokyklą ir patys nepavėluoti į darbą. Per dvi savaites eismas daugiau ar mažiau nusistovės, vairuotojai pripras prie srautų, tačiau kelionės trukmė bus gerokai ilgesnė nei dabar“, – sako jis. Išlaipinti tvarkingai ir be plepalų

Eksperto teigimu, vairuojantys tėvai labai padėtų patys sau, jei šalia ugdymo įstaigų elgtųsi supratingiau: be reikalo nestoviniuotų, nepradėtų pokalbių ir diskusijų su kitais tėvais, lėčiau, bet užtikrintai judėtų zonoje, kurioje iš esmės reikėtų tik stabtelėti. „Pas mus nėra labai griežtų taisyklių, kaip elgtis „kiss&ride“ aikštelėse, tačiau remiantis užsienio praktika, jose arba apskritai neleidžiama tėvams išlipti iš automobilio. Jei vaikas yra mažas ir jį reikia atsegti, išsodinti iš specialios kėdutės tam patariama skirti daugiausiai tris minutes. Toks laikas yra objektyviai pateisinama ir priimtina tolerancijos norma kitiems tėvams. Turėkite tai omenyje ir netapkite gaišaties bei nepasitenkinimo priežastimi“, – sako jis.

Nors prasidėjus pamokoms specialios vietos lieka tuščios, svarbu žinoti, kad jose negalima palikti automobilio be vairuotojo. Net ir aplink trūkstant parkavimo vietų šios specialios aikštelės turėtų likti tuščios. A. Žiukelio teigimu, nemažiau svarbu prisiminti, kad atsisveikinus su vaiku ir pajudėjus iš specialių sustojimo vietų Kelių eismo taisyklės galioti nenustoja. „Mėgindami išvažiuoti iš aikštelių vairuotojai tikrai ne visada tai daro pagal taisykles ir kultūringai. Ištisinės linijos kirtimas, apsisukimas ten, kur draudžiama, kelio ženklų nepaisymas ar net važiavimas šaligatviais – prie mokyklų tenka pastebėti visko. Tačiau būtina visur ir visada gerbti kitus eismo dalyvius bei patiems laikytis taisyklių“, – primena specialistas.

Saugumas ir alternatyvos Vežant vaikus automobiliu net ir nedidelius atstumus visada būtina laikytis saugumo reikalavimų: sodinti į specialią kėdutę, jei vaiko ūgis nesiekia 135 centimetrus, prisegti saugos diržais, priminti pagrindines eismo saugumo taisykles. Privežus prie ugdymo įstaigos, jei tik įmanoma, nepaleisti mažamečio priešingoje gatvės pusėje, kad jam nekiltų pagunda kirsti gatvę tam neskirtoje vietoje.

„Ilgametė mūsų patirtis visgi rodo, kad patiriamų traumų skaičius rugsėjo pirmosiomis savaitėmis neišauga. Vairuotojai mokslo metų pradžioje būna atidesni, pirmosiomis dienomis prie mokyklų budi ir policijos pareigūnai, taip pat ir patys vaikai būna gana budrūs. Ir tai yra puikus laikas mokyti vaikus tinkamo požiūrio į eismo saugumą bei pagrindinių žingsnių, kaip tinkamai įvertinti situaciją kelyje. Šiuo metu įgyti įgūdžiai ateityje juos gali apsaugoti nuo traumų, sužeidimų“, – atkreipia dėmesį A. Žiukelis. Prasidėjus mokslo metams patariama įvertinti vaikų pamokų ir ugdymo tvarkaraščius, savo darbo valandas ir apgalvoti, ar judėjimui mieste tikrai būtinas automobilis.

„Gali pasitarnauti viešasis transportas, ar dalies maršruto įveikimas pėstute. Užsienio tyrimais nustatyta, kad net ir tie tėvai, kuriems atstumas iki darželio ar mokyklos yra nedidelis ir lengvai įveikiamas pėsčiomis, vis tiek renkasi automobilį, nors taip elgdamiesi nesutaupo laiko ir tik dar labiau apsunkina ir taip intensyvų eismą. Taisyklė paprasta: jeigu nebūtina važiuoti – nevažiuokite, pasivaikščiojimas gali būti netik greitesnis, bet ir saugesnis būdas pasiekti tikslą“, – sako A. Žiukelis. Šaltinis: lrytas.lt

Kitos naujienos
bottom of page