top of page

Saugi vaiko kelionė – mūsų atsakomybė


Dalinamės Kėdainių miesto lopšelio – darželio „Aviliukas“ vyresniosios auklėtojos Daivos Paplauskienės parengtu straipsniu.

Nelaimės keliuose ir gatvėse yra didžiulis pavojus vaikų gyvybei ir sveikatai. Kaip elgsis vaikai gatvėje, ar sėkmingos bus jų kelionės į darželį, mokyklą, treniruotę, daugiausia priklauso nuo mūsų - suaugusių.

Gaila, bet įsisukę į savus darbus pamirštame pasirūpinti mažylių saugumu. Tai atspindi ir Lietuvos statistika – Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis vien šiemet iki rugsėjo mėnesio įvairių eismo įvykių metu buvo sužeisti 409 vaikai. O lyginant su pernai metais, šiemet įvyko dešimtadaliu daugiau eismo įvykių, kuriuose dalyvavę pėstieji buvo nepilnamečiai.

Ši statistika ne tik gąsdina, bet ir verčia susimąstyti. Kaip turėtume elgtis, kad apsaugotume savo vaikų gyvybes ir išmokytume vaikus saugiai elgtis mūsų šalies gatvėse? Iniciatyvos ėmėsi Kėdainių miesto lopšelio – darželio „Aviliukas“ pedagogės.

Į ugdymo procesą integruojame savo sukurtą programą „Saugokime vaikų gyvybes“. Įstaigoje įkurtas saugaus eismo kabinetas, dirba saugaus eismo grupė. Norėdamos pasiekti geresnių rezultatų, išsiaiškinome priežastis, kodėl vaikai nesaugūs gatvėje:

 • Netinkamas suaugusiųjų pavyzdys.

 • Saugaus eismo taisyklių nežinojimas.

 • Nesaugus elgesys gatvėje ar kieme.

 • Nedrausmingi vairuotojai.

Siekdama pašalinti pastarąsias priežastis, saugaus eismo darbo grupė vykdo šią veiklą:

 • Saugaus eismo taisyklių mokymas ir kartojimas.

 • Atmintinių tėvams ruošimas.

 • Veiklos organizavimas saugaus eismo kabinete.

 • Vaikų darbų parodų rengimas saugaus eismo kabinete.

 • Pramogų, viktorinų organizavimas.

 • Išvykos prie judrios miesto gatvės sankryžos.

 • Metodinės ir vaizdinės medžiagos kaupimas saugaus eismo tema.

 • Projektų rengimas ir įgyvendinimas.

Negana to, lopšelio – darželio „Aviliukas“ pedagogės, siekdamos įtraukti kuo įvairesnio amžiaus vaikus, rengia teatralizuotas edukacines pamokėles. Tikime, jog saugiu elgesiu gatvėje turi domėtis kiekvienas vaikas, o juos sudominti yra mūsų, suaugusiųjų, darbas. Tamsėjant rudens vakarams, prasidėjus lietingoms dienoms, blogėjant eismo sąlygoms, atsitinka daug eismo įvykių, kuriuose nukenčia vaikai. Todėl mes - saugaus eismo darbo grupė nusprendėme kiekvieną rudenį organizuoti projektus, padedančius ugdytiniams priminti saugaus elgesio kelyje taisykles, paaiškinti, kaip teisingai pereiti gatvę, išmokyti, kaip tinkamai nešioti atšvaitus. Kad projektai būtų mažiesiems priimtini, o perteikta informacija įsimintų, įkūnijame įvairius personažus.

Projekte „Mes iš atšvaitų šalies“, siekiant prisidėti prie respublikinės akcijos „Nelik nepastebėtas tamsiu paros metu ar esant blogam matomumui“, vaikučius aplankė rašytojo J. Lauciaus pasakos personažai Meškiukas ir Kiškutis bei Kėdainių policijos pareigūnė Aušra Mickevičienė. Jie pravedė mažiesiems viktoriną apie saugų elgesį tamsiu paros metu, išdalino atšvaitus, kad kiekvienas atsakingai juos nešiotų ir būtų matomas tamsoje. „Matyk ir būk matomas“ projekte, vaikus aplankė zebriukas Dryžius, kuris ieškojo savo draugų: katino Miciaus - bėgiojančio gatvėmis, nieko nematančio ir nesilaikančio jokių taisyklių ir Meškučio su Kiškučiu - ateinančių į miestą naktį, kada tamsu ir niekas jų nemato, todėl gali atsitikti baisi nelaimė. Tuo tarpu projekto „Gatvėj būsi atsargus - sveikas grįši į namus“ metu ugdytinius aplankė trys neįprasti personažai: šviesoforas, pėsčiųjų perėja ir atšvaitukas – pagrindiniai draugai galintys padėti saugiai pereiti gatvę. Vaikai gyvenime nuolat ieško autoritetų, tad mokytis iš personažų jiems itin įdomu. Teatralizuotos edukacinės pamokėlės ne tik įtraukia, bet ir tampa veiksmingu ugdymo metodu.

Kasmet pavasarį organizuojame rajonines viktorinas Kėdainių "Aviliuko" ir "Vyturėlio" priešmokyklinio amžiaus vaikams“ – patirtimi dalijosi lopšelio – darželio pedagogės. Viktoriną „Guli zebras ant keliuko ir nebijo jis ratukų" organizavo zebriukas Dryžius, kuris simbolizavo pėsčiųjų perėją. Vaikai sprendė užduotis apie saugų eismą, kelio ženklus, elgesį gatvėje. „Vaikų saugumu reikia rūpintis ištisus metus, net ir šviesiuoju paros metu, tad artėjant vasaros atostogoms šios žinios ypač svarbios, verta jas dažniau pakartoti.

Šių metų pavasarį įstaigoje vykdytas prevencinis projektas „Mano saugaus elgesio taisyklės“, kurio pagrindinis tikslas - ugdyti vaikų saugaus elgesio sampratą. Įvairių veiklų metu su Mike Pūkuotuku ir jo draugu Triušiu ugdytiniai mokėsi, kaip tinkamai elgtis namie, kieme, gatvėje bei gamtoje, o vyresnieji – įtvirtino jau turimas žinias bei įgūdžius viktorinoje „Būk saugi ir linksma, mano atostogų vasara!“. Visą savaitę vaikai buvo skatinami pajusti atsakomybę už savo elgesį ir sveikatą, suvokti galimus pavojus aplinkoje, pasikartoti saugaus elgesio taisykles ir jų laikytis.

Pavasarį taip pat teko pasidalinti gerąja darbo patirtimi respublikinėje ugdymo įstaigų metodinėje – praktinėje konferencijoje „Ankstyvasis saugaus eismo ugdymas – investicija į vaiko, kaip atsakingo keliautojo ateitį“, siekiant atskleisti ugdymo būdus, padedančius ikimokyklinio amžiaus vaikus supažindinti su kelio ženklais, bei saugaus elgesio kelyje taisyklėmis. Konferenciją, skirtą paminėti balandžio 6 – ąją – saugaus eismo dieną Lietuvoje, organizavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba, „Švietimo ekspertai“, UAB, Vilniaus lopšelis – darželis „Ozas“. Lapkričio 23 – ąją gerąją darbo patirtimi pasidalinsiu Šiauliuose vyksiančioje respublikinėje metodinėje-praktinėje konferencijoje „Vaikų saugaus elgesio įgūdžių formavimas ugdymo įstaigoje“.

Vaiko gyvybė ir sveikata – neįkainojamas turtas! Verta pasistengti, kad jį išsaugotume.

Straipsnį parengė Kėdainių miesto lopšelio – darželio „Aviliukas“ vyresnioji auklėtoja Daiva Paplauskienė

Kitos naujienos
bottom of page