top of page

6 taisyklės, kurios padės vaikams būti saugiems kelyje

Ekspertų teigimu, šiuolaikiniai vaikai – daug bendraujantys, nenustygstantys vietoje ir priklausomi nuo šiuolaikinių technologijų, tačiau kartais neatidūs ir išsiblaškę. Policijos (Angelų sargų) dieną verta prisiminti, kokių taisyklių derėtų laikytis, kad į judrią gatvę išėjęs vaikas būtų saugus.

„Pastebime, kad moksleiviai, eidami per gatvę, šnekučiuojasi, nestebi šviesoforų, iš rankų nepaleidžia mobiliųjų telefonų. Vaikai kartais yra neatidūs, eidami per gatvę nesidairo į abi puses ar gatvę kerta bėgdami“, – apie dažniausiai vaikų daromas klaidas keliuose kalba Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos mokytoja Edita Račienė.

Šios mokyklos mokiniai laimėjo saugaus eismo pradinių klasių mokinių varžybose „Šviesoforas“. Pasak mokytojos, ruošdamiesi konkursui, vaikai stebėjo vieni kitų elgesį gatvėje, mokėsi saugaus elgesio kelyje pagrindų. E. Račienė pastebi, kad vaikai noriai mokosi ir greitai įsimena kelio ženklus, tačiau jiems kiek sunkiau suprasti teorines taisykles. Šiam tikslui pasitarnauja mokomieji žaidimai, šarados, dėlionės, filmukai, žaidybinės situacijos.

Kad vaikams kelyje trūksta dėmesingumo, pastebi ir Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus viršininkas, komisaras Rytis Vosylius.

„Jaunieji eismo dalyviai nesugeba įvertinti eismo situacijos, yra ne visada dėmesingi, pamiršta atsargumą. Dėl to, suaugusieji, išleisdami vaiką į mokyklą, kiekvieną kartą turėtų priminti, kad vaikas turėtų būti atsargus kelyje. Tą patį priminti turėtų ir mokytojai, paskutinės pamokos pabaigoje išleisdami mokinius namo“, – įsitikinęs R. Vosylius.

Kelių policijos atstovas akcentuoja, kad pirmiausia vaikų saugumu turi pasirūpinti suaugusieji – tėvai, seneliai, kiti artimieji. R. Vosyliaus teigimu, sąmoningumo augimui svarbus ir aplinkos poveikis, pvz., kuo įvairesnė socialinė reklama viešojoje erdvėje (televizijoje, radijuje, naujienų portaluose).

Svarbios taisyklės kelyje

Primename 6 svarbiausias taisykles, kurios padės užtikrinti, kad į gatvę išėjęs vaikas saugiai grįžtų į namus.

● Suaugusieji turi rodyti tinkamą pavyzdį vaikams: per važiuojamą kelio dalį eiti pėsčiųjų perėja, paisyti šviesoforo signalų, stebėti eismo aplinką ir klausytis, einant neužsiimti pašaliniais darbais, pvz., kalbėti mobiliuoju telefonu ar rašyti žinutes.

● Būtina ugdyti pačių nepilnamečių atsakomybės jausmą.

● Vaikus reikėtų pratinti naudoti saugos priemones: atšvaitus, ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais, saugos diržus ir pan.

● Suaugusieji neturi leisti nepilnamečiams, neturintiems atitinkamo amžiaus, vairuoti tam tikros rūšies transporto priemonių (dviračių, mopedų, motociklų ar net automobilių).

● Suaugusieji turėtų prižiūrėti, kad vaikas dviračių taku važiuotų šviesiuoju paros metu, vilkėtų ryškiaspalvę liemenę arba būtų įjungę dviračio atitinkamos šviesos žibintus ir dėvėtų saugos šalmą.

● Vaikams svarbu nepraleisti privalomų saugaus eismo (elgesio) pamokų bendrojo lavinimo mokyklose. Jos turėtų būti rengiamos bent kartą per mėnesį pagal mokinių amžiaus grupes.

Lietuvos kelių policijos atstovo teigimu, taip pat svarbu, kad vairuotojas pasirūpintų keleivių saugumu, pvz., nepradėtų važiuoti tol, kol visi keleiviai neužsisegė saugos diržų ir užtikrintų saugų vaiko įlipimą ar išlipimą į (iš) transporto priemonę (-ės) ir t. t.

Taisyklių išmoksta užsiėmimuose

Saugaus eismo taisyklių mokiniai kviečiami mokytis ne tik iš tėvų ar pamokų metu mokyklose, bet ir specializuotuose konkursuose ar saugaus eismo klasėse. Kasmet visoje Lietuvoje organizuojamas saugaus eismo konkursas „Saugokime jaunas gyvybes keliuose“. Šiemet jame dalyvavo daugiau nei 51 tūkst. moksleivių iš 383 šalies bendrojo ugdymo įstaigų. Populiariausios konkurso dalys – pradinukams organizuojamas „Šviesoforas“ ir jauniesiems dviratininkams skirtas „Saugus ratas“.

„Šie konkursai padeda atkreipti visuomenės dėmesį į saugumo svarbą ir ugdo mokinių saugaus elgesio kelyje įgūdžius. Matome, jog per daugiau nei 20 metų, kiek ir vyksta konkursas, kelyje žuvusių vaikų skaičius gerokai sumažėjo: 2015 m. dėl savo neatidumo nežuvo nė vienas vaikas, o pernai įvyko viena tokia nelaimė“, – pastebi konkursą „Saugokime jaunas gyvybes keliuose“ įgyvendinančios Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktorius Egidijus Skrodenis.

Saugaus eismo pagrindų vaikai gali išmokti ir Lietuvos kelių policijos tarnybos organizuojamose saugaus eismo klasėse. Jose kviečiami apsilankyti vaikai, jų tėveliai ir mokytojai. Klasės veikia Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Utenos apskričių vyriausiuosiuose policijos komisariatuose, taip pat Alytuje. Norintys dalyvauti saugaus eismo pamokoje kviečiami kreiptis į minėtų policijos įstaigų kelių policijos padalinį.

Kitos naujienos
bottom of page