top of page

Kur automobilyje saugiausia vaikui?


„Mes čia pat... Iki parduotuvės“, – kartais aiškinasi tėvai, neprisegę vaiko saugos diržu ar nepasodinę į specialią automobilinę kėdutę. Tačiau kas bus, jei teks staigiau spustelėti stabdžius?


KET įspėja


Kelių eismo taisyklės (KET) jaunesnius kaip 12 metų ir žemesnius kaip 150 cm vaikus leidžia vežti automobilio salono priekyje tik specialiose pagal jų ūgį ir svorį pritaikytose atitinkamos grupės sėdynėse. Tiesa, vaiką draudžiama vežti ant priekinės sėdynės net ir specialioje pagal jo ūgį bei svorį pritaikytoje kėdutėje, kurios atlošas atsuktas į priekinį stiklą, jeigu priekinė sėdynė apsaugota saugos pagalve. Ši nuostata negalioja tik tada, jei priekinės saugos pagalvės veikimo mechanizmas išjungtas


Ant galinės automobilio sėdynės galima vežti 3 metų ir vyresnius vaikus, prisegtus suaugusiesiems skirtais saugos diržais ar naudojant kitas segimo sistemas. Jaunesnius nei 3 metų vaikus leidžiama vežti tik specialiose pagal jų ūgį ir svorį pritaikytose sėdynėse. Be to, mažylio kėdutė prie galinės automobilio sėdynės turi būti tvirtinama per vidurį. Būtent čia ir yra saugiausia jūsų atžalai.

„Tarptautiniai tyrimai parodė, kad jaunesni negu 3 metų vaikai, sėdėję kėdutėse galinės sėdynės viduryje, per eismo įvykius nukentėjo 43 proc. mažiau nei vienoje ar kitoje pusėje pasodinti jų bendraamžiai, nes ši vieta geriau apsaugo nuo šoninio smūgio“, – teigia Lietuvos policijos kelių eismo priežiūros tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius. Ant kelių nesaugu


Deja, Lietuvoje kartais pasitaiko, kad mama automobilyje vežasi kūdikį ant rankų, o kiek paaugusį vaiką – ant kelių. Ji nė nesusimąsto, kad staigiai stabdant automobilį vaikas gali išsprūsti iš rankų arba nusiristi nuo kelių. Be to, nemaža tikimybė, kad pati mama gali prispausti vaiką. Kad tai įvyktų, užtenka net ir nedidelio – 40–50 km/h – greičio. Paradoksalu, bet, užuot saugoję savo vaikus, patys nesusimąstydami keliame jiems grėsmę. Saugos diržai ir vaikiškos kėdutės – ne šiaip sau sugalvota. Apie tai pagalvokite kaskart sodindami vaiką į automobilį.


Ne pagal grožį


Tiesa, pastaraisiais metais vis daugiau žmonių naudoja automobilines vaikiškas kėdutes. Tačiau renkantis kėdutę nevertėtų žiūrėti vien į jų grožį – tai ne papuošalas, kurį renkamės pagal spalvą ir formą. Svarbiausia, kad vaikas būtų saugus ir jam būtų patogu. Dėl to kėdutės suskirstytos į kategorijas pagal vaiko svorį ir amžiaus grupę. Kėdutė negali būti nei per didelė, nei per maža. Priešingu atveju net ir kokybiškiausia kėdutė negarantuos saugumo. Labai svarbu ją tinkamai sumontuoti ir pritvirtinti. Jei dar neturite, būtinai nupirkite vaikui automobilinę kėdutę. Jei turite, patikrinkite, ar ji dar tinkama jūsų vaikui pagal ūgį ir amžių. Galbūt jis ją išaugo, todėl ji nebeužtikrina saugumo? Tad ką reikia žinoti, jei vežiojatės vaiką automobilyje, pataria parduotuvės „Mažylio ratai“ direktorius Aleksandras Jevensaperis.


Kaip pasirinkti?


Visų pirma kėdutę reikia rinktis pagal vaiko amžių ir svorį. Atsižvelgiant į tarptautinius standartus, automobilinės kėdutės suskirstytos į grupes. Tinkamai parinktos grupės kėdutė ne tik bus patogiausia jums ir jūsų vaikui keliaujant, bet ir geriausiai apsaugos mažylį nuo pavojų. Atitinkama kėdutė pagaminta taip, kad įvykus avarijai vaikui tektų kuo mažesnis smūgis. Jei kėdutė tinkamai parinkta, ji atliks šias funkcijas: apsaugos vaiko galvą, nugarą ir krūtinę nuo smūgių iš nugaros; patikimai saugos nuo šoninių smūgių; ant diržų maunamos minkštos apsaugos sumažins traumų tikimybę ir jas susilpnins; reguliuojami kėdutės diržai padės vaiką prisegti taip, kad būtų nei per ankšta, nei per laisva (diržus reikia sureguliuoti kiekvieną kartą, atsižvelgiant į vaiko aprangą).


„Mažylio ratų“ direktorius pataria atkreipti dėmesį į kėdutės audinį. Svarbu, kad medžiaga būtų tvirta, lengva ir pralaidi orui. Tuomet ji bus higieniška, mažylis neprakaituos.


Tik tuomet, kai kėdutė atitiks minėtus reikalavimus, galite pagalvoti apie jos išorę. Nesileiskite sugundomi gražaus dizaino, kol nepatikrinote, ar kėdutė tinka pagal kitus kriterijus.


Atminkite, kad labai svarbu nuolat sureguliuoti kėdutės diržų ilgį. Tai ypač aktualu, jei kėdutė pritaikyta naudoti ilgam, t. y. tinka keliems vaiko amžiaus etapams. Tvirtinimo būdai


Vaiko saugumas kelionės metu priklauso ir nuo to, kaip kėdutė pritvirtinta automobilyje. Šiuo metu naudojami trys kėdutės tvirtinimo būdai: kėdutė kartu su vaiku prisegama automobilio diržu; kėdutė turi atskirą


saugos diržą, kuriuo joje prisegamas vaikas, o prie automobilio sėdynės ji pritvirtinama automobilio diržu; kėdutė tvirtinama prie automobilio sėdynės specialiais joje esančiais fiksatoriais. Manoma, kad trečiasis būdas saugiausias, tačiau tokios kėdutės brangiausios, be to, tinka ne visiems automobiliams.


Pritvirtinę automobilinę kėdutę būtinai patikrinkite, ar ji stabili. Tinkamai pritvirtinta kėdutė neturėtų slankioti į šalis daugiau nei 3–5 cm.


Šaltinis: „Savaitė“

Kitos naujienos
bottom of page