top of page

Nuotaikingi šviesoforų žmogeliukai


1961 metais Berlynas, tiksliau jo dalis, priklausanti rytų Vokietijai, įgavo naują simbolį. Tai – draugiškai atrodantis einantis arba stovintis vyrukas su skrybėle, tapęs neatskiriama eismo dalyvių kasdienybės dalimi.

Šis nuotaikingas žmogeliukas šviesoforuose pagyvino sankryžas, taip pat buvo plačiai reklamuojamas ir netgi diegiamas mokyklose – raudonasis, ištiesęs rankas į šalis, tapo pavojaus simboliu, o žaliasis – teigiamos nuotaikos ir judėjimo pirmyn. Šie žmogeliukai iš šviesoforų netgi persikėlė į vaikų žaidimus ar komiksus.

Itin išpopuliarėjęs miesto veikėjas buvo sukurtas rytų Vokietijos transporto psichologo Karlo Peglau, kuris teigė, kad tik tam tikros šviesos nesuteikia pakankamai informacijos pėstiesiems. Konkretūs judesiai žymiai aiškiau padiktuoja, kaip reikia elgtis. Pamačius raudoną žmogeliuką su į šalis ištiestomis rankomis tampa aišku, kad reikia sustoti ir palaukti. Žalias, šonu pasuktas žmogeliukas siejasi su veržlumu ir raginimu eiti į priekį.

1990 metais, kai dvi Vokietijos buvo suvienytos, transporto specialistai nusprendė suvienodinti šviesoforus ir masiškai naikino tuos, kuriuose įdiegi skrybėlėti žmogeliukai. Išnyko jie ir iš mokymo programų ar žaidimo priemonių vaikams. Tačiau tokiam sprendimui pasipriešino buvusios rytų Vokietijos gyventojai, prašantys šviesoforo žmogeliuką laikyti kultūros dalimi ir paveldu. Galiausiai po aktyvios kampanijos ne visi šviesoforai buvo išardyti, o juos ir šiandien galima pamatyti ne tik Berlyno sankryžose, bet ir kituose žmogeliukus pamėgusiuose miestuose.

Šaltinis: Delfi.lt

Kitos naujienos
bottom of page