top of page

Kam reikalingas atšvaitas ir kaip jį segėti?


Per metus Lietuvoje turime daugiau tamsių ir ilgų vakarų nei saulės ir vėlyvų saulėlydžių. Todėl net keliaujant iš mokyklos, į svečius ar parduotuvę, tamsiu paros metu neišvengiamai vaikštome per gatvę ir esame aktyvūs eismo dalyviai. Tam, kad užsitikrintume savo saugumą, svarbu dėvėti atšvaitus, padedančius išlikti pastebimiems pėstiesiems.

Atšvaito nauda

Atšvaitai laikomi vienais geriausių ir paprasčiausių būdų užsitikrinti savo saugumą kelyje tamsiuoju paros metu. Teigiama, kad pėsčiųjų ir dviratininkų, naudojančių atšvaitus, matomumas padidėja net tris kartus. Patys atšvaitai savaime nešviečia, tačiau jie atspindi į juos nukreiptą šviesą. Todėl automobilio žibintų šviesa, atspindėta atšvaito, grįžta vairuotojui į akis. Tokia, rodos, paprasta technologija leidžia pastebėti žmogų tamsiu metu ar esant blogam matomumui.

Vairuotojas, važiuodamas su įjungtomis artimomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaitų pastebi maždaug likus 50 metrų atstumui. Pėsčiasis su atšvaitu gali būti pastebimas esant 150 metrų atstumui tarp jo ir automobilio. Panašus skirtumas ir tuo atveju, kai vairuotojai važiuoja naudodamiesi tolimomis žibintų šviesomis: pėstieji be atšvaito pastebimi likus 100 metrų, o su atšvaitu – esant 300 metrų atstumui. Taigi abiem atvejais vairuotojas turi gerokai daugiau laiko apvažiuoti kliūtį ir išvengti eismo įvykio, jeigu pėstieji turi matomus atšvaitus.

Kaip nešioti atšvaitą?

Tamsiuoju paros metu einant užmiesčio ar kitu neapšviestu keliu, privalu dėvėti ryškiaspalvę liemenę arba turėti žibintuvėlį. Neturint nei vieno iš jų – svarbu bent jau segėti atšvaitą. Miestų gyventojams einant šaligatviais arba pereinant gatvę, rekomenduojamas atšvaitų segėjimas.

Atšvaitą patariama sekti iš dešinės pusės, o turint du – iš abiejų pusių. Pakabinamą atšvaitą rekomenduojama prisekti prie drabužių (geriausia prie kišenės), kad jis švytuotų kelių aukštyje. Juostinį arba prilipdomą atšvaitą geriausia pritvirtinti prie rankovės aukščiau riešo ir/arba ant blauzdos. Svarbiausias atšvaito dėvėjimo kriterijus – jis turi būti matomas kitiems eismo dalyviams. Tam, kad atšvaitas veiktų ir galėtų atspindėti automobilių žibintų šviesą, jis turi būti segamas 50–80 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus ir matomas iš visų pusių (pavyzdžiui, dviratininkams ant kojos, o pėstiesiems – ant rankos ir/ar ant kojos).

Atšvaitus populiaru prisisegti prie kuprinės ar ant rankos nešamo krepšio. Tačiau toks būdas ne visada tinkamas, nes atšvaitas būna aukščiau automobilių žibintų lygio. Tokiu atveju atšvaito segėjimas neturi jokios prasmės, nes nepadidina pėsčiųjų matomumo kelyje.

Todėl galvojant apie atšvaitus, svarbu turėti mintyje, kad jie reikalingi ne tam, kad įtiktume policininkui ar išvengtume baudos, bet kad būtume geriau matomi kitiems eismo dalyviams ir užtikrintume savo saugumą.

Šaltinis: Delfi.lt

Kitos naujienos
bottom of page