top of page

Ką sako šviesoforo spalvos?

Daugelis dalykų mums atrodo įprasti net nesusimąstant, o ką iš tikrųjų jie reiškia. Pavyzdžiui, ar kada pagalvojote, kodėl šviesoforo spalvos yra būtent tokios ir kodėl būtinai žalia reiškia leidimą judėti, raudona – sustojimą, o geltona – perspėjimą?

Galima pradėti nuo to, kad pirmieji eismo signalai buvo sukurti traukiniams, o ne automobiliams. Jie buvo dviejų spalvų – raudonos ir žalios – ir šviesdavo dujų pagalba.

Grįžtant prie spalvų reikšmės, raudona daugelyje kultūrų simbolizuoja pavojų, taip pat ši spalva pasižymi dideliu intensyvumu ir skleidžiamų spindulių platumu. Tai reiškia, kad raudoną spalvą galima pamatyti iš tolesnio atstumo. Taigi raudona spalva reiškė „stop“ gerokai anksčiau nei atsirado automobiliai.

Žalios spalvos reikšmė bėgant laikui keitėsi. Šios spalvos matomumas yra mažesnis nei raudonos ar geltonos spalvos, tačiau ji vis tiek pakankamai gerai pastebima lyginant su kitomis spalvomis. Iš pat pradžių traukinių transporte žalia spalva reiškė atsargumą, o leidimą judėti toliau – balta. Tačiau minimos legendos, kad keletą atvejų traukinių mašinistai naktį supainiojo žvaigždes horizonte su balta spalva, leidžiančia važiuoti toliau. Tuomet žalios spalvos naudojimas pasikeitė – vietoj baltos ji tapo leidžiančia judėti toliau.

Iki 1900 metų geltona spalva, kartu su raudona, buvo taip pat naudojama stabdymui. Teigiama, kad esant prastai apšviestoms teritorijoms būdavo sunku įžiūrėti raudonus žibintus, todėl dažnai rinktasi ir geltoną spalvą. Vystantis apšvietimo technologijoms, išspręsta kartais riboto raudonos spalvos matomumo problema. Todėl 1915 metais Detroite įdiegtas pirmasis šviesoforas, sudarytas iš dviejų spalvų: raudonos, liepiančios sustoti, ir žalios, leidžiančios važiuoti pirmyn. Praėjus penkeriems metams, į šviesoforą įdiegta geltona, dar dažnai vadinama gintarine, spalva, reiškianti ne ką kitą, o pasiruošimą ir susikaupimą.

Šaltinis: thrilist.com

Kitos naujienos
bottom of page