top of page

10 negirdėtų faktų apie dviračius

Daugeliui iš mūsų dviratis tapęs įprasta keliavimo, laisvalaikio ar treniravimosi priemone. Ne mažiau smagi ir įdomi dviračio istorija.

1. 1817 m. vokiečių baronas Karl von Drais sukūrė transporto priemonę be arklio, kuri jam padėtų lengviau judėti. Dviejų ratų, bet pedalų neturintis prietaisas buvo varomas kojomis atsispiriant nuo žemės. Tokia priemonė laikui bėgant išsivystė iki modernaus šių dienų dviračio.

2. Pavadinimas „dviratis“ buvo sukurtas 1860 metais Prancūzijoje, mėginant apibūdinti naujo tipo dviejų ratų mechaninę transporto priemonę.

3. Broliai Wright, pirmieji sukūrę skraidantį lėktuvą, turėjo mažą dviračių taisymo parduotuvę Ohajuje. Jie naudojosi ta pačia dirbtuve ir savo lėktuvo gamybai.

4. Fred A. Birchmore, būdamas 25-erių metų, 1935 m. su dviračiu apkeliavo aplink pasaulį. Per visą kelionę jis nukeliavo apie 45 tūkst. mylių – numynė apie 25 tūkst., o likusias mylias įveikė keliaudamas laivu. Kelionės metu jis sunaudojo septynis padangų rinkinius.

5. Kinijoje galima suskaičiuoti daugiau kaip pusę milijardo dviračių. Pirmieji dviračiai į šią šalį atgabenti dar 1800 metais.

6. Pasaulyje kiekvienais metais pagaminama apie 100 milijonų dviračių.

7. Per pastaruosius 30 metų itin išpopuliarėjo pristatymo paslaugos, teikiamos dviračiu. Jomis dažnai naudojamasi dideliuose miestuose, nes kurjeriai užsakovus gali pasiekti labai greitai ir išvengti didelių miesto spūsčių.

8. Amerikiečiai tik 1 proc. iš visų savo kelionių mieste pasirenka dviratį. Tuo tarpu europečiai dviračiu naudojasi gerokai dažniau – Italijoje 5 proc. kelionių vykdomos dviračiu. Ši transporto priemonė itin populiari Olandijoje – dviratis naudojamas net 30 proc. kelionių, o 7 iš 8 olandų, vyresnių nei 15 metų, turi nuosavą dviratį.

9. Tour de France yra didžiausios dviračių varžybos pasaulyje. Jos pradėtos 1903 metais ir iš kitų sportų išsiskiria kaip daugiausiai reikalaujančios sportininkų ištvermės.

10. Dviračių motokrosas (BMX), ekstremalios dviračių varžybos, 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse tapo oficialiu olimpiados sportu.

Šaltinis: nationalgeographic.com

Kitos naujienos
bottom of page