top of page

Kaip atsirado automobilio saugos diržas?


Be saugos diržų šiandien sunku įsivaizduoti automobilį. Daugelyje modelių neužsisegus saugos diržo neįmanoma normaliai važiuoti, nes keleiviai apie tai nuolat perspėjami garsiais signalais. Kada ir kaip atsirado šis milijonus gyvybių išgelbėjęs išradimas?

Pirmieji saugos diržai

Pirmąjį automobilio saugos diržą istorijoje išrado britų inžinierius Džordžas Keilis (George Cayley) dar XIX-ojo amžiaus viduryje, tačiau tuo metu jis nebuvo plačiai naudojamas. Netgi vėliau, aprašant šį išradimą, jį daugiau siūlyta naudoti specifinių profesijų atstovams, pavyzdžiui, ugniagesiams, važiuojant dideliu greičiu į gaisro vietą.

Platus naudojimas

Tik maždaug po 100 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose gydytojai atkreipė dėmesį, kad daugelis po avarijos atvežamų nukentėjusiųjų būna patyrę galvos traumas – tada užtraukiami saugos diržai buvo pasiūlyti kaip vienas iš galimų sprendimų. Plačiai automobiliuose saugos diržai pradėti diegti tik 6-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ir galiausiai jie tapo privalomi.

Trijų taškų diržas

Šiuolaikiniuose automobiliuose naudojamas trijų taškų saugos diržas buvo sukurtas švedų išradėjo Nilso Bohlino bendrovės „Volvo“ užsakymu. Jis taip vadinami todėl, kad yra pritvirtintas net trijose skirtingose vietose (prie durelių viršuje, apačioje ir automobilio centre). Iki tol naudoti paprastesni diržai, kurie buvo prisegami tik per juosmenį ir priminė keleiviniuose lėktuvuose esančius diržus.

Segėti privaloma

Įvairūs tyrimai rodo, kad segint saugos diržą rimtų sužeidimų tikimybė avarijos metu sumažėjo daugiau nei perpus. Todėl šiandien segėti saugos diržą yra privaloma daugelyje pasaulio šalių. Pirmoji tokį įstatymą priėmė Australija (Viktorijos valstija) dar 1970 m.

Kitos naujienos
bottom of page