top of page

Tai įdomu: kaip dviračiai prisidėjo prie kelių, automobilių ir net lėktuvų tobulėjimo


Milijonams žmonių pasaulyje dviratis yra pagrindinė transporto priemonė. Tačiau nedaug kas žino, kad šiam išradimui su dviem ratais už eismo sąlygų gerėjimą turėtų padėkoti ir kiti eismo dalyviai, įskaitant automobilių vairuotojus ir net lėktuvų keleivius. XIX amžiuje išrasto ir ištobulinto dviračio istorija prisidėjo prie ne vienos svarbios inovacijos, pritaikytos transporto srityje.

Oru pripildytos padangos

Sunku būtų įsivaizduoti automobilį be guminių, oru pripūstų padangų – be jų kelionė net santykinai lygiu keliu būtų kur kas mažiau maloni. Tačiau pirmosios tokios padangos buvo skirtos ne automobiliui, o vaikiškam dviratukui. Jas savo dešimtmečiam sūnui sukūrė veterinaras ir išradėjas Džonas B. Danlopas (J. B. Dunlop), nes nuo pasivažinėjimų nelygiais keliais vaikui imdavo skaudėti galvą. Vėliau šis išradimas pritaikytas ir automobilių pramonėje, o autoriaus vardas iki šiol žinomas kaip garsus padangų prekės ženklas.

Pirmasis lėktuvas – iš dviračio dalių

Plačiai žinomas faktas, kad pirmąjį sunkesnį už orą lėktuvą 1903 m. sukonstravo ir „pakėlė“ į orą amerikiečiai broliai Raitai. Tačiau kur kas mažiau girdėjusių, kad jo gamybai buvo panaudota daug dviračio dalių. Ir tuo nereikėtų stebėtis, nes Raitams tuo metu priklausė jų vardo dviračių gamykla. Šis brolių verslas didele dalimi padėjo jiems finansuoti aviacijos eksperimentus.

Automobilių legendos pradėjo nuo dviračių

Daugelis garsių visame pasaulyje automobilių gamintojų šia sritimi pradėjo domėtis nuo dviračių. Tarp jų ir tokių legendinių bendrovių kaip „Ford“, „Rolls-Royce“, „Opel“ įkūrėjai. Pavyzdžiui, pirmasis masinės automobilių gamybos tėvu vadinamo Henrio Fordo sukonstruotas mašinos modelis turėjo dviračio ratus ir padangas, o pats išradėjas buvo didelis dviračių entuziastas.

Taigi net jei šiandien į dviratį neretai žvelgiama kaip į jaunesnįjį automobilio brolį, iš tiesų jis svarbiai prisidėjo prie įvairių transporto priemonių sukūrimo ir tobulinimo: nuo automobilio iki lėktuvo.

Parengta pagal: bikeradar.com

Kitos naujienos
bottom of page