top of page

Kaip keitėsi automobilis?

Kalbėdami apie transporto priemones turbūt pirmiausiai omenyje turime automobilį. Tačiau ar daug žinome apie šį daugelio pamėgtą ir daug patogumo suteikiantį išradimą? Siūlome keletą įdomių faktų apie automobilių tobulėjimo kelią.

Automobilių pradžia

Manoma, kad 1769 metais prancūzas Nicolas-Joseph Cugnot išrado pirmąją varomą mechaninę transportą priemonę. Tai buvo garais varomas triratis.

Pirmuoju moderniu automobiliu laikoma vokiečių išradėjo Carlo Benzo patentuota motorinė transporto priemonė. Ja įgyvendinta ir pirmoji ilgo atstumo kelionė. 1888 m. Carlo Benzo žmona Bertha Benz per dvi dienas įveikė 106 kilometrus.

1892 metais vokiečių inžinierius Rudolfas Dieselis išrado naują variklio tipą, kuris jam leido 1897 metais sukurti pirmąjį dyzelinį variklį.

Masinė gamyba

Automobiliams tampant vis populiaresniais, augo poreikis juos gaminti dideliu mastu ir padaryti prieinamus vartotojams. 1902 metais Ransomas Olds pirmasis pristatė masinio automobilių gaminimo sistemą Mičigane, JAV.

Henrio Fordo automobilis „Modelis T“ pristatytas 1908 metais. Įdiegus masinio gaminimo liniją, jis tapo pirmąja visuomenei įperkama tokia transporto priemone ir laikomas populiariausiu ankstyvuoju automobiliu.

Fordo išrasta masinė gamybos sistema buvo gerokai greitesnė nei ankstesni būdai (12,5 valandų darbą pakeitė 1,5 valandos darbas). Toks pokytis gerokai padidino gamybos apimtis ir sumažino vieno automobilio gamybos trukmę.

Automobiliai šiandien

Skaičiuojama, kad 2010 metais pasaulyje buvo daugiau nei milijardas automobilių. Laikui bėgant, automobilių kiekis pasaulyje tik didėja, o prie tokios tendencijos labiausiai prisideda Indija ir Kinija.

Benzinas ir dyzelis vis dar naudojamos kaip pagrindiniai degalai automobilių varikliui. tačiau šių išteklių naudojimas labai teršia orą ir neigiamai prisideda prie klimato kaitos. Todėl itin stengiamasi surasti tokio kuro alternatyvas, pavyzdžiui, sukuriant variklius, varomus elektra, vandeniu ar natūraliomis dujomis.

2014 m. pristatytas pirmasis automobilis, pagamintas 3D spausdintuvu. Jo sukūrimas užtruko vos 44 valandas. Šis automobilis varomas elektra ir gali pasiekti 64 km/h greitį.

Išradimai stebina toliau – Google sukūrė automobilio prototipą, kuriam nereikalingas vairuotojas. Manoma, kad jį įsigyti bus galima nuo 2020 metų. Tokie automobiliai turėtų padėti sumažinti transporto priemonių skaičių kelyje ir kartu padidinti eismo dalyvių saugumą.

Šaltinis: Sciencekids.co.nz

Kitos naujienos
bottom of page