11 patarimų vairuojantiems tamsiu paros metu

Patikrinkite, ar veikia automobilio žibintai, padarykite pertraukėlę, jei jaučiatės apsnūdę, ir palikite daugiau laiko kelionei – visa tai padės saugiau vairuoti tamsiu paros metu. Tačiau yra ir daugiau būdų pasiruošti šiam ne itin maloniam išbandymui. Karališkosios nelaimingų atsitikimų prevencijos draugijos (RoSPA) statistika rodo, kad 40 proc. visų eismo įvykių įvyksta tamsoje, rašoma moneyshake.com. Taigi sužinokite, kaip geriausiai galima pasiruošti vairavimui tamsiuoju paros metu.
1. Skirkite kelionei pakankamai laiko
Nors gali atrodyti, kad naktį pavyks važiuoti greičiau, nes eismas keliuose nebus toks intensyvus, vis dėlto derėtų kelionei skirti daugiau laiko. Visada važiuokite tokiu greičiu, kuris užtikrintų geriausią reakcijos laiką ir galimybę suvaldyti automobilį.
Taip pat vertėtų kruopščiai susiplanuoti kelionės maršrutą arba važiuojant naudotis palydovine navigacija, kad bent jau dėl šitų dalykų nereikėtų jaudintis. Tai ypač naudinga tais atvejais, kai važiuojate į vietą, kurioje nesate buvę, nes per daug dėmesio skiriant kelio nuorodoms, jo gali pritrūkti kitur.
2. Patikrinkite, ar veikia automobilio žibintai
Nors tai gali atrodyti kaip savaime suprantamas dalykas, svarbu iš anksto patikrinti, ar automobilio žibintai veikia tinkamai. Sugedę žibintai yra dažna naktinių susidūrimų priežastis – vien 2017 m. dėl šios priežasties įvyko 153 eismo įvykiai.
Patikrinti reikėtų ne tik priekinius žibintus. Prieš leisdamiesi į kelionę tamsiuoju paros metu, turėtumėte įsitikinti, ar veikia stabdžių žibintai, rūko žibintai ir posūkių indikatoriai. Nereikėtų pamiršti, kad žibintai ne tik apšviečia kelią priešais jus, bet ir užtikrina, jog esate matomi kitiems eismo dalyviams. Pavyzdžiui, dėl sugedusio priekinio žibinto jūsų automobilis iš tolo gali būti panašus į motociklą, o neveikiant stabdžių žibintams, iš paskos važiuojantys vairuotojai gali nesuprasti, kad stabdote. Abiem šiais atvejais padidėja eismo įvykio tikimybė.
Paprašykite, kad mechanikai patikrintų žibintus, kaskart kai atiduodate automobilį techninei priežiūrai į servisą – tokiu būdu užsitikrinsite, kad visos problemos būtų išspręstos laiku. Stabdžių žibintus ir indikatorius galite pasitikrinti, paprašę šeimos nario, draugo ar praeivio atsistoti automobiliui iš galo ir pažiūrėti, ar visos lemputės įsijungia, jums nuspaudus stabdžių pedalą ar įjungus posūkius.
3. Įsitikinkite, kad švarūs automobilio stiklai ir veidrodžiai
Norint saugiai vairuoti naktį, labai svarbu užtikrinti, kad automobilio langai ir veidrodžiai būtų švarūs. Pavyzdžiui, net ir iš pažiūros švarus priekinis stiklas iš tiesų gali būti purvinas, todėl važiuojant tamsoje vairuotojas gali būti akinamas. Todėl būtinai dienos šviesoje patikrinkite, ar švarūs visi langai ir veidrodžiai.
Jei stiklai nėra visiškai švarūs, nuvalykite juos mikropluošto šluoste ir venkite liesti vidinę stiklo pusę.
Ne mažiau svarbūs ir veidrodžiai, nes bet kokie nešvarumai ant jų gali apsunkinti už automobilio esančių objektų stebėjimą. Vėlgi stenkitės neliesti vidinio galinio vaizdo veidrodėlio ir reguliariai valykite jį mikropluošto šluoste. Valydami automobilį būtinai kruopščiai nuvalykite šoninius veidrodėlius.
4. Venkite mieguistumo
Apskaičiuota, kad Jungtinėje Karalystėje kasmet iki 6 tūkst. tragiškai pasibaigusių eismo įvykių siejama su vairuotojo nuovargiu, todėl prieš leisdamiesi į kelionę įsitikinkite, kad esate pakankamai žvalūs. Vairuodami tamsoje dažnai jaučiamės labiau apsiblausę nei paprastai, ypač jei kelionė ilgesnė. Taigi, jei žinote, kad tamsoje vairuosite geras 2–3 valandas ar daugiau, turėtumėte susiplanuoti bent keletą sustojimų poilsiui, kurių metu rekomenduojama vartoti kofeino turinčių gėrimų ir kitaip atsigaivinti.
Jei jūsų kelionė nėra ilga ir negalite sau leisti sustoti pertraukėlei, pasiimkite gėrimų ir užkandžių su savimi – tai padės išlikti budriems. Nepamirškite juos vartoti saugiai, neprarandant automobilio kontrolės.
Vairavimas pavargus gali būti toks pat pavojingas kaip vairavimas išgėrus. Pasireiškus pirmiesiems mieguistumo požymiams, sustokite pertraukai ir nesėskite už vairo, kol nebūsite tikri, kad galite tęsti kelionę.
5. Stenkitės neakinti kitų vairuotojų
Tikriausiai patys esate patyrę nemalonų ilgųjų automobilio šviesų akinamąjį poveikį, tad puikiai žinote, kaip svarbu neakinti kitų vairuotojų. Įpraskite ilgąsias šviesas perjungti į trumpąsias vos pamatę atvažiuojantį automobilį – tokiu būdu išvengsite kitų vairuotojų akinimo. Jei vairuojant tamsoje jus apakina priešais važiuojantis automobilis, sulėtinkite greitį arba sustokite, jei tai padaryti yra saugu, kol akys apsipras, arba nukreipkite žvilgsnį į šalikelę, kol akinantis automobilis pravažiuos. Dažniau vairuojant tamsiu paros metu, pravartu įsigyti nuo akinimo saugančius akinius.
6. Atidžiai stebėkite greitį ribojančius ženklus
Jei keliaujate pažįstamu maršrutu, greičiausiai jau žinosite, kokie greičio apribojimai taikomi skirtingose jūsų kelionės atkarpose. Tačiau jei keliaujate nauju maršrutu, labai svarbu stebėti greitį ribojančius ženklus, kad važiuotumėte saugiai ir neviršytumėte maksimalaus leistino greičio.
Daugelis šiuolaikinių automobilių turi kelio ženklų atpažinimo sistemas, padedančias pasirinkti tinkamą greitį, tačiau jos turėtų būti naudojamos tik kaip pagalbinė priemonė. Užuot aklai jomis pasikliovę, atidžiai stebėkite, koks yra maksimalus leistinas greitis tam tikrame kelio ruože.
Jei nesate tikri, koks tam tikroje kelio atkarpoje yra maksimalus leistinas greitis, rinkitės mažesnį. Taip ne tik išvengsite baudos už greičio viršijimą, bet ir būsite saugesni.
7. Automobilyje turėkite šviesą atspindinčią liemenę
Niekas nesitiki automobilio gedimo, bet nepakenks būti pasiruošusiam, ypač važiuojant greitkeliu. Tokiais atvejais labai praverčia šviesą atspindinti liemenė.
Jei nepasisekė ir važiuojant tamsiu paros metu sugedo automobilis, pagal galimybes pasistenkite sustoti saugioje, gerai apšviestoje vietoje. Prieš išlipdami iš automobilio, įjunkite avarinę signalizaciją ir, vilkėdami šviesą atspindinčią liemenę, atokiau nuo kelio laukite techninės pagalbos.
8. Laikykitės saugaus atstumo nuo kitų automobilių
Saugus atstumas tarp automobilių važiuojant tamsoje yra toks pat svarbus, kaip ir esant nepalankioms oro sąlygoms. Jei nėra kitų būdų apskaičiuoti atstumą tarp automobilių, galite naudoti „dviejų sekundžių taisyklę“.
Dviejų sekundžių taisyklė yra labai paprasta taisyklė, rekomenduojanti vairuotojui laikytis dviejų sekundžių atstumu nuo priešais važiuojančios transporto priemonės. Įrodyta, kad ji padeda išvengti susidūrimų, nes užtikrina pakankamą stabdymo kelią.
Norėdami pritaikyti dviejų sekundžių taisyklę, kaip atskaitos tašką galite naudoti statiškus objektus šalikelėje, pavyzdžiui, gatvės žibintus ar išvažiavimo iš greitkelio nuorodas. Kai priekyje važiuojantis automobilis susilygina su jūsų pasirinktu atskaitos tašku, suskaičiuokite mintyse iki dviejų – jei atskaitos tašką pasiekėte nespėję suskaičiuoti, žinokite, kad esate per arti. Atleiskite akceleratorių ir dar kartą patikrinkite, ar esate saugiu atstumu.
Norėdami užsitikrinti didesnį saugumą arba esant ekstremalioms oro sąlygoms, galite rinktis keturių sekundžių taisyklę ir keturiomis sekundėmis atsilikti nuo priešais važiuojančios transporto priemonės.
9. Būkite atsargūs pavojinguose posūkiuose
Šviesiu paros metu palyginti lengva įvertinti posūkį, nes jis yra matomas, tačiau vairuojant tamsoje tai beveik neįmanoma. Laimei, posūkiams žymėti naudojami rodyklės formos kelio ženklai – kuo daugiau rodyklių, tuo aštresnis posūkis.
Ieškokite šių rodyklių, jei matote, kad kelias priekyje pradeda suktis, ir pristabdykite dar prieš posūkį. Tada saugiu greičiu atsargiai jį įveikite.
10. Reguliariai žiūrėkite į galinio vaizdo veidrodėlius
Jums, kaip vairuotojui, jau turėtų būti susiformavęs įgūdis reguliariai apžvelgti galinio vaizdo veidrodėlius tiek šviesiuoju, tiek tamsiuoju paros metu. Tačiau vairuojant tamsoje, nesunku per daug įsijausti į tai, kas vyksta priekyje, pamirštant pasižiūrėti, kas vyksta aplinkui.
Rekomenduojame žvilgčioti į veidrodėlius kas 3–5 minutes, kad neprarastumėte bendro vaizdo. Pavyzdžiui, tokiu būdu galite nustatyti, ar iš paskos važiuojantis automobilis ne per daug priartėjo, ir imtis atsargumo priemonių, galinčių užkirsti kelią susidūrimui.
11. Rinkitės gerai apšviestą kelią
Kai Jungtinėje Karalystėje paliekama vis mažiau apšviestų gatvių, šiais laikais itin svarbu pasirinkti gerai apšviestą maršrutą. Nebegalite pasikliauti gatvės apšvietimu ir tikėtis, kad visą kelionę važiuosite šviesoje, nes 48 proc. gatvių žibintų yra pritemdyti arba išjungti. Todėl prieš išvykdami būtinai iš anksto planuokite ir pasirinkite gerai apšviestą maršrutą.
Tai gali reikšti, kad reikia vengti greitkelių, tad teks kelionei skirti daugiau laiko. Tačiau važiuodami daugiau ar mažiau apšviestais kelio ruožais, galite jaustis saugiau. Pagal tokį principą pasirinkę maršrutą, greičiausiai kirsite daugiau gyvenviečių, kur ribojamas greitis ir ne toks intensyvus eismas, todėl jūsų kelionė bus dar saugesnė.
Šaltinis: lrt.lt